Bakan Kurum: Sosyal Konut projesinde bunu yapan projeye başvuramaz!

Konut ve iş yeri sahiplendirme projesi olan TOKİ'de detaylar vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu haftadan itibaren T.C kimlik numara sınırlandırılması kaldırılmışken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan başvuracak kişilere önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Kurum: Sosyal Konut projesinde bunu yapan projeye başvuramaz!

Türkiye genelinde konut, arsa ve iş yerlerini kapsayan dev TOKİ projesine başvurular başladığından beri vatandaşlar yeni gelişmeleri ve sorunların cevaplarını yakından araştırmaya başladı. 

Daha ilk günden milyonlarca başvuru alan TOKİ projesinde bu haftadan itibaren T.C kimlik numara sınırlandırılması kaldırıldı ve isteyen vatandaşlar istediği zaman kısıtlamaya takılmadan başvuruda bulunabilecek.

Bununla beraber vatandaşlar başvuru sürecinde birçok soruları gündeme getirmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'da en çok merak edilen sorulardan olan 'Vatandaşın proje açıklanmadan önce evi vardı, bu evi başkasına devretti ve kampanyaya başvurdu. Başvurabilecek mi?' sorusuna cevap verdi.

Bakan Kurum: Sosyal Konut projesinde bunu yapan projeye başvuramaz! - Resim : 1

TOKİ'de fırsatçılara yer yok

TOKİ projesinin başlamasıyla beraber başvurusu kabul edilmeyen vatandaşlar çeşit çeşit yöntemlere başvurdu. Bunun üzerine açıklamalar yapan Bakan Kurum şu sözlere yer verdi:

'Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Burada hiçbir fırsatçıya, bizi aldatmaya yönelik hiçbir eyleme müsaade etmeyeceğiz. Aslolan burada gerçekten ev alamayan, ev ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşlarımızın ev alması. Arkadaşlarımız bu anlayışla detaylı şekilde başvuruları inceleyecek' 

Bakan Kurum: Sosyal Konut projesinde bunu yapan projeye başvuramaz! - Resim : 2

'Vatandaşın üzerine konut olmaması gerekiyor'

Vatandaşların TOKİ projesinde hak sahibi olması için geçerli olan bazı şartlar bulunuyor. Günlerdir gündemde olan ve milyonlarca vatandaşın başvuruda bulunduğu sosyal konut projesinde merak edilen ayrıntıları Bakan Kurum açıkladı. 

Bakan Kurum, 'Projemizin açıklandığı gün itibarıyla konut alacak vatandaşlarımızın üzerinde konutun olmaması gerekiyor. Hisseli babasında, köyünde arsası varsa o arsa kabul ediliyor. Şehirdeki imarlı arsası söz konusu olursa imarlı arsa da değerli bir arsa olduğu düşünüldüğünde o da üstünde kayıtlı bir gayrimenkul olarak görünüyor. İş yeri alacak vatandaşlarımızın ise üzerinde tapuda kayıtlı iş yerinin olmaması gerekiyor. Arsa alacak vatandaşlarımızın ise tapuda başvuru günü itibarıyla ve sonrasında, üzerine kayıtlı konutunun veya arsasının bulunmaması gerekiyor.' ifadelerine yer verdi.

Bakan Kurum: Sosyal Konut projesinde bunu yapan projeye başvuramaz! - Resim : 3

'Vatandaşlar TOKİ projesine bu şartlarda katılamaz'

Bakan Kurum, "Denetimler geriye doğru olmayacak mı?" sorusuna cevap verirken her gelişmenin yakından izleneceğini fırsatçılara yer bırakmayacaklarını vurguladı. Bakan Kurum açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Kurum, "Denetimler geriye doğru olmayacak mı?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Kanun geriye doğru işlemez. Bugün bir kampanya açıkladık. Şartları vatandaşlarımız bilmiyordu. Kampanyanın günü itibarıyla biz bu süreci yürüteceğiz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz bize bağlı, bu noktada ilgili bakanlıklarımızdan verilerin hepsini alacağız. 13 Eylül'de açıkladık, 14 Eylül itibarıyla bu denetimlerin hepsi yapılacak. Bizim gözden kaçırdığımız farz edelim ki oldu, böyle bir ihmal, hata, kusur varsa dahi kurada çıkması önemli değil, bunların hepsi detaylı incelenecek.


İncelemelerin ardından kişinin başvurusuna göre üzerinde evi, arsası ve iş yeri olup olmadığının inceleneceğini aktaran Kurum, "Gelirin 18 bin lira İstanbul'da, diğer illerde de 16 bin lira altında olması gerekiyor. Gelir beyanı hatalıysa, başvuru şartlarında bu şartlara uymayan durumlar söz konusu ise vatandaşlarımızı bu noktada kura dışı bırakacağız."

Hane halkından bir kişi başvurabilir ama...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum TOKİ projesine her aileden bir kişinin başvuru yapacağını vurgularken, aynı hanede 18 yaşın üzerindeki kişilerin de şartlara uyması durumunda kendi adına ayrıca başvurabileceğini belirtti.