Metaverse hakkında

Metaverse yatırım yapmak tehlikeli mi

  Soran: Yakup tanış
  Cevap
  Birborsa - birborsa.com

  Merhaba Yakup Bey

  Metaverse dünyası henüz emekleme çağında olan bir süreç olmasına karşın tüm dünyada ilgi görmüş gerek dev firmalar gerekse ülke bazlı yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçte Metaverse yatırımı yapmak için birden fazla seçenek vardır.

  Örneğin;

  1 Metaverse coinlere yatırım yapmak.
  2 Metaverse arsası almak.
  3 Metaverse yatırımı yapan bir şirketin hissesini almak
  4 Metaverse ürünleri satan firmalara yatırım yapmak

  Metaverse yatırımı yapmak riskli mi?

  Metaverse yatırımı yapmak risklidir yada risksizdir demek başlı başına doğru değildir. Meta dünyaya yatırım yapmanın tamamen risksiz olması ise söz konusu değildir bunun da birden çok sebebi var. Yoğun ilginin artış göstermesi ile birlikte Metaverse dolandırıcılarının artış göstermesi Metaverse evrenine doğru kanal üzerinden yatırım yapmanın önemini artırıyor. Örneğin geçtiğimiz dönemde haberini paylaştığımız aynı arsayı onlarca kişiye satan nispeten küçük bir Metaverse şirketinin foyası ortaya çıkmasına karşılık yatırımcıların parasının araya gittiğini görmüştük. Güvenilirlik adına riski en aza indirmek için bilindik ya da korunaklı siteler üzerinden yatırım yapmak riski tamamen ortadan kaldıramasa bile düşürecektir.

  Bunun dışında yatırımcı gözüyle Metaverse riskli mi? 

  Metaverse yeni bir yatırım dünyası olması nedeniyle yatırımcıların hem çok büyük ilgi gösterdiği hem nispeten eski ve daha güvenilir yatırım araçlarına nazaran volatilitesi yüksektir. Bu da Metaverse yatırımını bir borsa yatırımına ya da altın yatırımına nazaran daha riskli yapar. Örneğin, bir Metaverse coin olan SandBox çok hızla yükselip yine aynı hızda düştüğü zaman aradaki fiyat farkından pozitif olduğu gibi negatif etkileyen yatırımcılar oluyor. Bu hareketlerin çok sık tekrar etmesi de Metaverse'nin bir yatırım aracı olarak riskli olduğunu gösterir.