EYT’liler için maaş hesaplama formülü! 3’lü maaş hesaplamasının detayları…

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların heyecanla beklediği haberler gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından EYT’lilerin sorunlarını çözmek için 3’lü maaş hesaplama yöntemi kullanılacak? Peki, EYT’li vatandaşların maaşları ne kadar olacak? EYT sorunu ne zaman çözülecek?

EYT’liler için maaş hesaplama formülü!

Ülkemizin kanayan yaralarından birisi haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar (eyt) sorunu için çözmek için çalışmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonun yeni önerisi 3’lü maaş hesaplama yöntemi oldu. 2023 genel seçimlerinden önce çözüme kavuşturulması beklenen erken emeklilik krizi için yeni formüller gündeme getiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2022 yılının Aralık ayı işaret edilmişti. TBMM’ye sunulacak olan tasarı için son düzenlemelerin de yapıldığı öğrenildi. Hükümetin ana gündem maddelerinden biri olan 3600 ek gösterge sorununun çözülmesi ile birlikte emeklilikte yaşa takılanlar için harekete geçilecek. 

EYT’liler için maaş hesaplama formülü! 3’lü maaş hesaplamasının detayları… - Resim : 1
3’lü maaş hesaplama yöntemi nedir?


Emeklilikte yaşa takılanları kapsayacak olan düzenleme kapsamında kademeli emeklilik fırsatı ortaya çıkacak. Kademeli olarak emekli olmaya başlayacak olan EYT’lilerin maaşları ise üç dönem üzerinden hesaplanacak. Kademeli emeklilik dönemleri 2000 yılı öncesi, 2000-08 ve 2008-10 yılları olmak üzere farklı dönemlere ayrılacak. 10 yıllık süreçlere göre emeklilik hakkı verilecek. Emekli maaşı hesaplamasında ise sigorta süresi, prim gün sayısı, çalışılan yıl sayısı, aylık kazanç ve işten ayrılma süreleri dikkate alınacak. Hesaplama sonucu EYT’lilerin maaşları kişiye göre belirlenecek. Yaş sınırına takılan, lakin prim ödemeye devam eden vatandaşların emekli maaşları ise daha yüksek olacak. Yıllara göre ayrılan üç dönem için Aylık Bağlama oranları ve güncel katsayı değerleri hesaplama da kullanılacak. 


Kesintili emeklilik modeli uygulanacak mı?


Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan kesintili emeklilik modeli de komisyon tarafından incelemeye alındı. Buna göre yaş sınırından dolayı emekli olamayan vatandaşların; prim gün sayısı ve sigortalık süreleri dikkate alınıyor. Yaş haddi beklenirken emekli maaşı verilmeye başlanıyor. Lakin, emekli maaşı hesaplaması yaş haddi nedeniyle kesintiye uğruyor. EYT’liler ise kesintili emeklilik modelinin adaletsiz olacağını savunuyor. Hükümet kanadığının genel seçim öncesinde tepki çekmemek için kesintili emeklilik modelini uygulaması beklenmiyor. Lakin, masadaki formüller arasında yer aldığı haberleri kulislerde konuşuluyor.