Sanayi Bakanı yerli aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Varank, Su Ürünleri İşleme Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma, Keten Müzesi Projesi İmza ve Satem Biyokütle Enerji Santrali açılış töreninde konuştu.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu kuruluşu altında devam eden virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı yerli aşı adayına ilişkin, "VLP aşı adayımızın Faz 2 çalışmalarında 1. Doz aşılamaları tamamladık, 2. Doz aşılar uygulanmaya başladı. Şu ana kadar herhangi bir yan etki hiçbir gönüllümüzde görülmedi." dedi. 

Varank, Su Ürünleri İşleme Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma, Keten Müzesi Projesi İmza ve Satem Biyokütle Enerji Santrali açılış töreninde konuştu.

Biri enerji, diğeri su ürünleri alanında olan iki yatırımın toplam bütçesinin 260 milyon liranın üstünde olduğunu dile getiren Varank, söz konusu projelerin Sinop ekonomisine güç katacağını dile getirdi.

Varank, bu projelerden Bakanlık destekleriyle kurulmuş olan Satem işletmesinin Sinop Biyokütle Enerji Santrali'ne değinerek şu ifadeleri kullandı:

"180 000 000 lirayı bulan bu yatırım, direk olarak ve dolaylı olarak 500 Sinoplu hemşehrimize istihdam oluşturacak. Bu tesis her anlamda doğa dostu bir yenilenebilir enerji santrali. Fosil yakıt yerine rüzgar ve güneş enerjisinden sonra en az karbon salınımına sahip üçüncü enerji kaynağı, doğal biyokütle kullanıyor."

Tesiste en modern teknolojilerle baca gazı emisyonunun anlık kontrol edildiğinin bilgisini veren Varank, Sinop'un havasına, insanına zararsız, ekonomisine faydalı tesisi kazandıran firma yetkililerine teşekkür etti. Varank, Satem'e yatırımları için önemli destek verdiklerine işaret ederek, düzenledikleri teşvik belgesiyle pek çok avantaj sağladıklarını anlattı.

 

 

 

 

Etiketler