Metaverse de hangi arsa alınır?

Metaverse de arsa sandbox, Ovr veya Decentraland nereden almak mantıklı?

  Soran: MAHMUT YILMAZ
  Cevap
  Cem ARSLAN - birborsa.com

  Merhaba Mahmut Bey

  Metaverse arsalarını almanın en avantajlı yollarını anlattığımız ve metaverse dünyasına adım atmanın yollarını anlattığımız yolları incelerseniz konu ile ilgili geniş kapsamlı bir fikre sahip olacağınıza eminim. 

   Metaverse evreninde bulunma nedeniniz satın alacağınız arsayı değerlendirip tekrar yeni bir gayrimenkul satışı yapmak mı? Yoksa sanal evren içerisinde bulunduğunuz dönem boyunca verimlilik ve kullanımı açısından mı sorgunuzu detay vermediğiniz için anlamadım fakat sizler için kısa bir özet ile bu 3  sanal evrenin her iki açıdan incelemesini yapabilirim.

  1 SandBox

  Sandbox oyunu içinde kullanmalarına ve platformdaki önemli değişikliklere oy vermelerine olanak tanımaktadır. Ayrıca bu kripto para biriminin sahipleri işlem gelirinden pay alarak oyundan ödüller kazanabilirler. Bu sebeple SandBox zaten hali hazırda bir sanal evrenin içerisinde bulunmaya başladı bile. 

  2 OVR

  OVR arsa üzerinde; kullanıcıların arsalarını şekillendirebileceği birçok itemin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca seçmiş olduğunuz arsa üzerinde oyunlar, sanat müzeleri, mağazalar, sahneler, ilgi çekici eğitim gibi birçok etkinliğe ulaşabilirsiniz.  OVR araziniz üzerinde ev kurabilir, arsanızı çit ile çevirebilir, çim ekebilir ve arsanızı güzelleştirebilecek diğer etkenleri kullanabilirsiniz. Arsanızı kullanım amaçlı değerlendirmeye açacaksanız OVR güzel bir araç olabilir.

  3  Decentraland

  Decentraland arazisi üzerinde oyun içerisinde yer alan itemleri kullanarak birçok düzenleme yapabilmeniz mümkündür. Yunan bahçesi,  yeni sahne ve çocuk gibi bağ ve bahçe süsleyebileceğiniz ekipmanları Decentraland üzerinden alabilirsiniz. Yani OVR gibi Decentraland üzerinde de arsanızı hem kullanabilir hem de satışa sunabilirsiniz. Piyasada en çok öne çıkan ve en değerli araziler genelde bu Metaverse projesinde bulunuyor.

  Metaverse Arsa Almanın yollarını ve projelerini sizler için anlattım şimdi ise hangisinin satışından daha çok kazanılabilir bunu inceleyelim. 

  1 SandBox Arazi

  Sandbox arazilerinin geneli oyun için kullanıldığı için arazi fiyatlarında büyük bir hareketlilik ya da büyük kâr marjı bırakmasını beklemek yanlış olabilir. Bunun dışında alım satıma konu olan araziler de kullanım alanları ve gelecekte büyümeleri açısından en az potansiyeli olan proje olduğu düşünülüyor.

  2 OVR Arazi

  OVR arazi satın alma işlemleri ve daha sonrasında satış için analistler tarafından en uygun adreslerden biri olarak görülüyor gerekçe olarak ise Meta evrende kendi araziniz üzerinde işlem yapma dizayn gerçekleştirme gibi özelliklerin birçoğu bu evrende mevcut bu sebeple OVR arazileri daha sonra satış amaçlı kullanılmak suretiyle satın alınabilir.

  3  Decentraland Arazi

  Decentraland arazileri, tıpkı OVR'de olduğu gibi dizayn edilebilir ve geliştirilebilir olmasından kaynaklı olarak alınıp satılmaya gayet müsait sistemlerdir. Dünya üzerinde en yaygın kullanılan Meta projesi olduğu düşünülen Decentraland, mana coin ile birlikte giderek güçlenmeye devam ediyor. Bu sebeple en güçlü Meta projelerinden biri olan Decentraland alım için diğer evrenlerden birkaç adım önde gibi duruyor.

  İçerik Yatırım Tavsiyesi Değildir.