TOKİ evleri kaç metrekare? TOKİ 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare? İşte, TOKİ iç görünümü…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TOKİ ile ilgili yeni yeni sorular sorulmaya devam ediliyor. Şimdi sorulan sorulardan biri de TOKİ evleri kaç metrekare? TOKİ 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare? Oldu.

TOKİ evlerinin büyüklüğü ne kadar?

TOKİ sosyal konut projesi kapsamında tüm Türkiye genelinde 2+1 ve 3+1 evler satışa sunulacak. Alt ve orta sınıfın ev sahibi olmasını sağlayan TOKİ ile ilgili başvurular ayın 14’ünden itibaren başladı ve hala devam ediyor. Başvuru yapabilmek için Türkiye genelinde hane halkı gelirinin 16 bin TL’yi, İstanbul genelinde ise 18 bin TL’yi geçmemesi gerektiği söylenmişti. 2+1 ve 3+1 evlerin fiyatı belli olurken evlere başvuru yapan kişiler evlerin kaç metrekare olduğunu araştırmaya başladı. İşte, detaylar…

TOKİ evleri kaç metrekare? Sorusu özellikle TOKİ başvurusu yapan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Türkiye’nin en büyük sosyal konut projesi olarak bilinen ilk evim projesi kapsamında 250 bin konut yapılacak. Bu konutlar da 2+1 ve 3+1 olarak satışa çıkacak. Peki, TOKİ 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare?

TOKİ evleri kaç metrekare?

14 Eylül tarihinde başlayan TOKİ başvuruları hala devam ediyor. TOKİ sosyal konut projesine 6 günde başvurular 4 milyonu geçti bile. TOKİ sosyal konut projesinin detayları da belli oldu. 31 Ekim tarihine kadar devam eden başvurular e-devlet üzerinden ve bankalar üzerinden yapılmaktadır. Peki, TOKİ 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare?

TOKİ tarafından yapılan açıklama kapsamında başvuru esnasında 2+1 ve 3+1 evlerin kaç metrekare olduğuyla ilgili herhangi bir boyut açıklanmayacağı ifade edilmişti. Metrekarelerin daha sonra belli olacağını belirten TOKİ başkanı Ömer Bulut, metrekarelerin açıklanması halinde büyük olana başvuru çok olacağından dolayı açıklama yapmadıklarını belirtti. Yapılan açıklama kapsamında 2+1 evlerin 3+1 evlere göre sayı bakımından daha fazla olacağına değinildi.

TOKİ evleri kaç metrekare

TOKİ 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare?

TOKİ tarafından yapılan resmi açıklama kapsamında evlerin brüt ve net metrekarelerinin projenin ihalesi yapıldıktan sonra kesinlik kazanacağına değinildi. Geçmiş yıllarda yapılan TOKİ projelerini incelediğimizde 2+1 evlerin metrekaresinin genelde 75 metrekare ile 85 metrekare arasında olduğu gözlemlenirken, 3+1 evlerin metrekaresinin ise genelde 90 metrekare ile 105 metrekare arasında olduğu gözlemleniyor. 2022 yılında başvurusu alınan TOKİ’lerin boyutu henüz belli olmadı.

TOKİ iç görünümü 2022

TOKİ başvurusu yapan vatandaşlar tarafından TOKİ iç görünümü merak içerisinde araştırılmaktadır. Özellikle 2+1 ve 3+1 evlerin oda görünümleriyle ilgili araştırmalar hız kazandı. Fakat projenin görünümü ve mimari ayrıntılarıyla ilgili henüz açıklama yapılmadı. Açıklamaların kura çekilişi tamamlandıktan sonra yapılacağı tahmin edilmektedir.

TOKİ 2+1 ve 3+1 fiyatları

TOKİ 2+1 ve 3+1 fiyatları çoktan belli oldu. TOKİ başvurusu yaparken belli olan ödemeler henüz değişiklik göstermedi. TOKİ tarafından yapılan açıklama kapsamında 2+1 evler için 608 bin TL, 3+1 evler için ise 850 bin TL fiyat belirlendi. 2+1 evlerin aylık taksiti 2280 TL olurken, 3+1 evlerin aylık taksiti 3187 TL olarak belirlendi. Her iki evler içinde 240 ay vade belirlendi. Peşinatlar ise 2+1 evler için 60 bin TL, 3+1 evler için ise 85 bin TL olarak karşımıza çıkıyor.