Kripto varlık hizmet sağlayıcılar artık resmen yönetmelikte

Resmi Gazete’de yayımlandı: “Kripto varlık hizmet sağlayıcılar” yönetmeliğe eklendi

Resmi Gazete‘de dün yayımlanan yönetmelik ile birlikte “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” da Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in “Yükümlüler” kısmına dahil edildi. Yönetmeliğe ayrıca “tasarruf finansman şirketleri” de eklendi. Burada halihazırda kripto varlık hizmet sağlayıcıların yanı sıra bankalardan spor kulüplerine, noterlerden varlık yönetim şirketlerine kadar çok sayıda şirket türü de listeleniyor.

Yayım tarihi itibari ile yürürlüğe giren yönetmelik, artık kripto para borsaları gibi işletmelerin de Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında sorumlu olacağı anlamına geliyor.

Türkiye’de son dönemde kripto paralar ve kripto para borsalarıyla ilgili düzenleme girişimleri hız kazandı. Özellikle birkaç borsanın kapanarak arkasında çok sayıda mağdur bırakması, bir süredir gelmesi beklenen düzenlemeleri hızlandırdı. Geçtiğimiz haftalarda kripto paraların ödemelerde kullanılması yasaklanırken kripto para borsalarıyla ilgili kapsamlı bir düzenleme için de hazırlıklar sürüyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta iki hafta içinde bu konudaki düzenlemelerin bir noktaya ulaşmış olacağını söylemişti.

Açıklanan bu ve bunun gibi kararnamelerin, yönetmeliklerin ardından birkaç Türk kripto borsasının birden fazla yolsuzluk ve soygun yaptıkları ortaya çıktı ve spekülasyonlar artmaya devam ediyor.

Kripto dünyasının güvensizliği yatırımcılar tarafından bilinen bir durum sebepleri ise; siber hırsızlı, kara para aklama ve kripto ilgili borsanın bir anda kapatılması gibi illegal konular.
Bunun gibi durumlardan etkilenmemek için kriptolarınızı soğuk cüzdanlarda tutmak çok daha güvenli olduğu gibi sağlıklı yatırımın temel taşlarından biridir.

Etiketler