İngiltere'de imalat sanayii siparişleri 44 yılın en iyi artışını yaşadı

İngiltere'de imalat sanayii siparişleri 1977'den bu yana görülen en güçlü artışı yaşadı.

İngiltere Sanayiciler Konfederasyonu (CBI) tarafından yapılan CBI Endüstriyel Trendler Anketi, imalatçıların toplam siparişlerinin kasım ayında 1977 yılından bu yana görülen en güçlü artışı kaydettiğini ortaya koydu.

282 imalatçının katıldığı anket, ihracat siparişlerinin de 2019 yılının mart ayından beri görülen en güçlü artışı yaşadığını gösterdi.

CBI imalat siparişleri endeksi 9'dan 26 puana yükseldi. ihracat siparişleri endeksi -7'den +3'e yükselerek toparlanma sergiledi. İmalat siparişleri için uzun vadeli ortalama -14, ihracat siparişleri için uzun vadeli ortalama ise -18 düzeyinde bulunuyor.

CBI tarafından yapılan anket, stokların nihai mamullere yeterlilik oranının da 1977 yılının nisan ayından beri görülen en düşük düzeye gerilediğini gösterirken, gelecek çeyreğe ilişkin çıktı fiyatı büyümesi için beklentiler de 1977 yılının mayıs ayından bu yana görülen en güçlü artışı yaşadı.

CBI, beklenen fiyatlar endeksi 59'dan 67'ye çıktı. Stok yeterlilik endeksi yüzde -13'ten yüzde -16'ya düştü.

CBI ekonomisti Anna Leach tarafından yapılan açıklamada, ''Güçlü siparişler görmek iyi ve imalat sektöründe üretim büyümesi kış gelirken artış gösteriyor. Üretim büyümesi 3 aydır istikrarlı ve uzun vadeli ortalamadan daha hızlı. Fakat artan arz taraflı zorluklar şirketlerin talebi karşılama kapasiteleri üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.'' şeklinde konuştu.

Etiketler