Gram Altın, Primli Bir Seyir İle Değer Kazanıyor

Altının gram fiyatı, yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaparak 1830 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın 3 bin 150 lira, Cumhuriyet altını ise 12 bin 790 liradan alıcı buluyor.

Gram Altın, Primli Bir Seyir İle Değer Kazanıyor

Cuma günü, yatay bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının hemen altında, 1825 liradan tamamladı.

Haftaya değer kazancıyla başlayan altının gram fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 1830 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3 bin 150 lira, Cumhuriyet altını da 12 bin 790 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise yüzde 0,2 artışla 1980 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin adımlarının sonuna geldiğine yönelik beklentilerin, altının ons fiyatını desteklemeye devam ettiğini belirtiyor. Fed yetkililerinin hala temkinli tutumlarını koruduklarına dikkat çeken analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda büyük ihtimalle bankanın gelecek yıl haziran ayından itibaren faiz indirimlerine başlayabileceğinin tahmin edildiğini bildiriyor.

Bugün Almanya'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD'de öncü göstergeler endeksi verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da yatırımcıların odağında bulunduğunu belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1990 ve 2 bin seviyelerinin direnç, 1970 ve 1950 puanın destek konumunda olduğunu kaydediyor.

İnfo Yatırım Foreks Bülteni: Altında Yükselişin Ardındaki Nedenler ve Teknik Analiz

İnfo Yatırım Foreks bültenine göre, geçtiğimiz hafta ons altının performansına bakıldığında, dolar karşısında yüzde 2 üzerinde değer kazanımı yaşandığı görülüyor. Özellikle geçtiğimiz haftanın ortasında ABD kanadından gelen enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle Fed'in faiz artış beklentisi oldukça düşmüştü. Bundan destek bulan altında yukarı yönlü hareketlenmeler gözlendiği ifade ediliyor. Yeni günde ekonomik veri bakımından cılız bir gün beklendiği belirtilirken, haftaya genel olarak baktığımızda yarın ABD'den gelecek olan Mevcut Ev Satışları ve FOMC toplantı tutanaklarına odaklanılacağı vurgulanıyor. XAUUSD grafiği teknik olarak incelendiğinde 1990, 2011 ve 2031 seviyelerinin direnç noktaları, 1970, 1953 ve 1931 seviyelerinin ise destek noktaları olarak takip edilebileceği ifade ediliyor.

Etiketler