100 bin TL destek verilecek! Cumhurbaşkanı açıkladı.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu destek paketi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Hasan Basri Kur, genç istihdamı için hazırlanan destek paketine başvuru sayısının 10 bine yaklaştığını belirtti. İşte detaylar…

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu destek paketi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Hasan Basri Kur, genç istihdamı için hazırlanan destek paketine başvuru sayısının 10 bine yaklaştığını belirtti. İşte detaylar…

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketiyle ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmede genç istihdamı başvuru sayısının 10 bine yaklaştığını ifade etti.

Açıklamaların devamında peyderpey işe alımların başladığını ve Ocak ayında istihdama ciddi bir katkıda bulunulacağına dair ifadelere yer verildi. Bunun yanı sıra KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, istihdam sağlayan firmalara da 100 bin liralık destek sağlanacağını açıklayarak müjdeli haberi verdi.

İstihdam Sağlayana 100.000 TL Destek!

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt istihdamı artıran firmalara yönelik olarak 100 bin TL destek verileceğini açıkladı. Kurt tarafından yapılan açıklamada;

"Üniversite, meslek yüksekokulu veya teknik lise mezunlarını önceki senenin üstüne artı 1 istihdam olarak alan firmalarımıza 100 bin liralık destek sağlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Hasan Basri Kurt aynı zamanda sağlanan desteğin 2 yıl geri ödemesiz olacağını ve 2 yılın sonunda taksitler halinde sadece anapara ödenecek olduğunu belirtti. Açıklamaların devamında; "Ankara'daki bu firmamız da 5 kişiyi işe alacağını taahhüt etti. Bunun karşılığında 500 bin liralık bir desteği hak etmiş olacaklar." ifadelerine yer verdi.

Desteğe Perakende ve Hizmet Sektörü de Dahil

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt parekende ve hizmet sektörüne ilişkin olarak da açıklamalarda bulunarak bu sektörlerinde dâhil edildiğini söyledi. Yapılan açıklamada;

“Bu desteğimiz, programın 3'üncü aşaması. Orada biz istihdamı korumayı hedeflemiştik ve sadece imalat sektörü ve start-up'lara yönelikti. Şimdi perakende ve hizmet sektörü de işin içinde. Bir turizm acentesi, lokanta veya bakkal dükkanı da ilave istihdam gerçekleştirecekse programa başvurabilir. Burada istihdamı önceliyoruz. İstihdamda da şartımız üniversite, meslek yüksekokulu veya meslek lisesi mezunu olup daha önce son 3 yılda 6 aydan fazla sürede sigortalı olmaması. Bu şartları sağlayan kişileri işe alan işletmelerimize bu desteği vermiş olacağız” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca başvuru ile ilgili olarak ilave istihdama ilişkinde taahhüt veren Kurt açıklamalarının devamında; "SGK üzerinden sigorta girişlerini gördükten sonra gelip bize ödeme talebinde bulunacaklar. Sigorta girişi olmuşsa ilk yarısını hemen baştan ödüyoruz. Takip edeceğiz. Bu kişiler istihdama devam ediliyorsa 6 ayın sonunda ikinci taksiti de ödemiş olacağız.” açıklamasında bulundu.