Kripte paro

Merhabalar, Benim size bir sorum olacakti. Musait olursaniz cevaplarsaniz sevinirim. Simdi bildiginiz uzere dolar ve enflasyon muhabbetleri ile paralel olarak bircok urune zamlar gelmekte. Benim sorum su. Herseye bu kadar zam gelirken neden kripte parolara zam gelmiyor. 1 haftadir bunu dusunuyorum. Aydinlatirsaniz sevinirim,.

  Soran: Mulayim Keser
  Cevap
  Cem ARSLAN - birborsa.com

  Merhaba Mülayim Bey

  Dolarda yaşanan yüksek volatilite ham madde fiyatlarına doğrudan etki ettiği için üretim giderlerinin artış göstermesi, satış fiyatlarını da haliyle etkiliyor. Satış fiyatı artan ürünü karşılanması için ise piyasada daha fazla para olması enflasyonun nedenlerinden birisidir. Üretici ham maddeyi alamaz hale gelene kadar bu silsile devam eder müdahale etmek için ise zam ilk yoldur.

  Kripto paralara neden zam gelmiyor sorusunu da şöyle yanıtlayayım Mülayim Bey, kripto para birimleri fiziksel olarak üretilen bir ürün değildir. Piyasalarda enstrüman olarak kullanımı ise henüz çok yenidir. Fakat dijital ortamlarda üretimi söz konusu olması nedeniyle bu dijital üretimi sağlayan cihazlara zam gelmektedir. 

  Ödül havuzları da buna göre şekillenir ve bu doğrultuda dijital üretimi yapan kişilere verilen ödüller tam olarak aynı paralellikle gitmese bile zamlı şekilde geri dönüt alınır. 

  Gelelim ürün olan kripto paralara neden zam gelmediğine... 

  Kripto paralara zam gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü kripto paralar bir yatırım aracı olarak kullanılıyor. Enflasyonun neden olduğu yükselişler şimdilik yatırımın daha eski şekli olan borsalarda yazısız kural olarak işliyor. Örneğin doların yükseliş rallisine başlamasının ardından hisseler dolar bazlı ucuz kaldığı için endeks dolarla paralel olarak yükseliş göstermiş. Daha sonrasında doların düşüşü ile birlikte sert bir düşüş yaşamıştı.

  Kripto paralarda zamlanma değil ama enflasyon rallisine TL bazlı paritelerde eşlik etti. Örneğin ADA coini ele alalım, fiyatları 2 dolardan 1.20 dolara kadar gerileyen ADA coinin fiyatı TL bazlı neredeyse değer kazanmış durumda. ADA coinin fiyatı 3 Eylül 2021 tarihinde 25.05 TL zirvesine kadar çıkmış ve tarihi zirvesini görmüştü. Aynı tarihte doların fiyatı ise günün zirvesi olarak 8,34 TL seviyesinde kendisine yer bulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde dolar 20 Aralık 2021 tarihine geldiğinde 18.21 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu yükseliş döneminde ise ADA coinin fiyatı dolar bazlı ciddi değer kaybederek, 1.20 dolara kadar geriledi. ADA coinin 20 Aralıkta fiyatı 22.56 TL olarak işleme devam etti. Kısaca anlatmak istediğimiz şey şu kripto para ya da herhangi pay piyasasında bir enstrümana zam gelmez. Fakat parite TL bazlı olarak dolara ayak uydurur.