OECD koronavirüs sebebiyle küresel ekonominin büyüme tahminlerini düşürdü

OECD koronavirüs sebebiyle küresel ekonominin büyüme tahminlerini düşürdü

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle 2020 yılı için küresel ekonominin gelişme tahminini yüzde 2.9’dan yüzde 2,4’e düşürdü. Salgının devam etmesi durumunda küresel ekonominin daha da fazla olumsuz etkileneceğini de belirtti.

OECD, bugün açıklanan “Koronavirüs: Dünya Risk altında” başlıklı raporunda, durumun daha da kötüleşebileceğini belirtti.

OECD‘ye göre, merkez bankaları ve hükümetlerin hızla değişen duruma tepki vermekte güçlük çekmeleri, küresel ekonomik büyüme son 10 yıldır görülmeyen seviyelere gerileyecek.
‘Japonya ve EuroBölgesi ekonomileri resesyona girebilir’

OECD, “Eğer salgın daha uzun sürerse ve Asya, Avrupa ve ABD’de yayılırsa, ekonomik etkisi daha şiddetli olacak. Bu durumda küresel büyüme, Japonya ve Euro Bölgesi ekonomileri dahil bazı ülkelerde resesyon olasılığı ile birlikte yüzde 1.5 seviyesinde olacak” dedi.

Koronavirüsün dışında, diğer bazı önemli riskler de küresel ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturuyor. Bunların arasında, yüksek kalabilecek ve daha da yayılabilecek ticaret ve yatırım gerilimleri ve Brexit’e ilişkin belirsizliklere dikkat çekiliyor.

Asya borsaları düşüşten sonra yükselişe geçti

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın piyasaları destekleyici açıklamasının ardından haftaya yükselişle başladı.

Analistler, Asya piyasalarının, Çin‘in imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisinin 40,3 ile tüm zamanların en düşük seviyelerine gerilemesine karşın, Çin’de ekonomi yönetiminin ekonomik aktiviteyi ve piyasaları destekleyici adımlarının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma akşamı yayımlanan açıklamasındaki sözle yönlendirmesiyle yeni haftaya alış ağırlıklı başladığını söyledi.

Fed Başkanı Powell, yazılı açıklamasında Fed’in virüs konusundaki gelişmeleri ve etkilerini yakından takip ettiğini ve gerekli olursa ekonomiyi desteklemek için uygun olan araçları kullanacağına işaret etti. Söz konusu açıklama Fed’in 17-18 Mart’taki Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında politika faizinin en az 25 baz puan indirileceği şeklinde yorumlandı.

Gelişmelerin etkisiyle Çin’de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 3,15 değer kazanarak 2.970,931 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,95 yükselişle 21.344,08 puandan kapanırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,9 kazançla 108,3 seviyelerinde dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksiyüzde 1,70 artışla 38.947,3 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,75 primle 26.325,9 puanda ve Güney Kore’de Kospi endeksiyüzde 0,78 artışla 2.002,5 puanda seyrediyor.

Etiketler