ILO: Koronavirüs krizi 195 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir

ILO: Koronavirüs krizi 195 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizinin 2020’nin ikinci çeyrekte küresel olarak çalışma saatlerinin yüzde 6,7’sini ortadan kaldırmasının beklendiğini, bunun da 195 milyon kişinin tam zamanlı işini yitirmesi anlamına geldiğini vurguladı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, Cenevre’de video konferans aracılığı ile düzenlediği basın toplantısında, “Gerek gelişmiş gerek gelişmekte olan ülkelerde işçiler ve işletmeler felaketle karşı karşıya. Hızlı, kararlı ve birlikte hareket etmeliyiz. Doğru ve acil önlemler hayatta kalma ile çöküş arasında fark oluşturabilir.” diyerek uyardı.

Ryder, ILO‘nun yeni raporuna göre, Covid-19 sebebiyle küresel iş gücünde beş kişiden dördünden fazlasının tam veya kısmi iş yeri kapanmalarının meydana geldiği yerlerde yaşadığı bilgisini verdi, krizin küresel iş piyasasınıdaha da kötü bir hale getirdiğini belirtti.

Konaklama ve gıda hizmetleri, imalat sanayi, perakende, ticari ve idari faaliyetlerin krizden en çok zarar gören sektörler olduğunu belirten Ryder, özellikle üst-orta gelirli ülkelerde başta olmak üzere, farklı gelir gruplarında büyük kayıplar (yüzde 7, 100 milyon tam zamanlı işçi) beklendiğini belirtti..

Covid-19 krizinin bu aydan başlayarak haziran ayına kadar geçen zamanda küresel çapta çalışma saatlerinin yüzde 6,7’sini ortadan kaldırmasının beklendiği ikazında bulunan Ryder, bunun 195 milyon kişinin tam zamanlı işini yitirmesine neden olacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Öte yandan, ILO raporunda, yılın ikinci çeyreğinde beklenen 195 milyon küresel iş kaybının 125 milyonunun Asya-Pasifik bölgesinde meydana geleceği, bununla beraber Çinli şirketlerin iş başı yaptıkları kaydedildi.

Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler kuruluşu ILO‘dan 18 Mart’ta yapılan açıklamada, Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin 2020 sonu itibarıyla işini kaybedebileceği bildirilmişti.

Etiketler