Mutlaka bilinmesi gereken dünya borsaları

Mutlaka bilinmesi gereken dünya borsaları

Yatırım ve hisse senedi kavramları söz konusu olduğunda akla gelen ilk şey borsalardır. Yatırımcılara son senelerde sunulan teknolojik anlamdaki kolaylıklarla birlikte sürekli gelişen ve artan firmaların hisselerinin halka açılmalarıyla borsalar son derece karlı bir yatırım piyasası halini almışlardır. Bilhassa Forex piyasalarıyla internet aracılığıyla dünya borsalarını baz alan bir sistemle yatırımların kolayca gerçekleştirilebilmesi pek çok kişinin ilgisini çekmiş ve bu piyasalara talep sürekli büyüyen bir oranda artmıştır.

 Yatırımcıların, internetin dünya üzerine yayılmasıyla birlikte önlerindeki büyük engeller de kalkmış, ülke dışındaki borsalara ve başka borsa endekslerine de yatırım gerçekleştirebilir olmuşlardır. Fakat başka ülkelerin borsak endekslerinde yatırım gerçekleştirebilmek için bu borsalar hakkında bilgi sahibi olmak da büyük bir önem taşıyor.

 Amerikan Borsaları


Dünya üzerindeki en yüksek işlem hacmini barındıran borsalar arasında başı çeken Amerikan Borsaları, bünyesinde barındırdığı New York ve Nasdaq Borsaları ile işlem hacmi baz alındığında dev şirketlerin hisselerini içerir. Bu önemli iki borsa piyasasının dünya genelindeki pek çok borsa hareketini de etkilediği görülüyor. Nasdaq Borsası, Chicago Borsası (CHX), Amerikan Borsası (AMEX) ve New York Borsası (NYSE) bu piyasa öncüleri olarak sıralanabilir.

 Avrupa Borsaları

 Avrupa kıtasında 50’den çok borsa piyasası bulunuyor. Bunların arasında Almanya’daki Frankfurt Borsası, İngiltere’deki Londra Borsası ve Euronext öne çıkar borsalar arasında yer alırlar. Brüksel, Paris, Amsterdam ve Lizbon Borsalarının birleşmesiyle oluşturulan Euronext, 2006 senesinde New York borsasıyla da birleşerek önde gelen borsaların arasına yerleşmeyi başarmıştır.

 Asya Borsaları

 Tarım ve petrole dayalı yatırımların odak noktası olan Asya Borsaları arasında Tokyo Borsası, İstanbul Borsası, Singapur Borsası, Hong Kong Borsası ve Şanghay Borsası öne çıkan piyasalar arasındadır.