Uzman isimden uyarı: Türk Lirasından 10 kat daha fazla kazanabilirsiniz

Son zamanlarda insanların kazandığı maaş yetmediği için alternatif yatırım yollarına yönelmektedir. Özellikle döviz karşısında Türk lirasının değer kaybetmesi de herkesin farklı yollara yönelmesine neden oldu.

Uzman isimden uyarı: Türk Lirasından 10 kat daha fazla kazanabilirsiniz

Artış gösteren enflasyon rakamları ve her ürüne gelen zamla beraber insanlar farklı alanlara yatırım yapmak için yönelmektedir. İnsanların yatırım yaptığı her alan Türk Lirasından daha çok gelir elde ettirdiği için daha da ön plana çıkmaktadır. Konuyla ilgili Ekonomist İbrahim Kahveci’den önemli bir açıklama geldi. Gelen açıklamada Türk lirasının sürekli erimesine dikkat çekerek yatırımlarını farklı yönlere yapmaları gerektiğine değinildi.

TL'nin değeri sürekli eriyor! 

Türk Lirasının değer kaybetmesi

Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi tüm yatırımcıları olumsuz olarak etkilemektedir. Konuyla ilgili İbrahim Kahveci tarafından açıklama yapıldı. 

Uzman ekonomist İbrahim Kahveci tarafından yapılan açıklamada:

"Kazanıyor gözükürken aslında herkes kaybediyor. Asıl kaybeden ise Bankalar... Çünkü onların maddi varlıkları da öyle fazla değil... Ellerindeki TL’nin değeri de sürekli eriyor.

Peki, parayı nereye yatırmalı? Ya da tasarruf etmeyip çılgınca tüketim mi yapmalıyız? İyi lakin okuyacak çocuğumuz için kenara para koymuştuk... Ya da hacca gitmek için... Gitti mi şimdi Hac parası da...

Aşağıda TL mevduat faizi ile kuru fasulyenin fiyat değişimi görülüyor. Son 1 yılda TL yüzde 16 civarı kazandırırken kuru fasulye yüzde 140 artış göstermiş. Tabiri caiz ise TL’den 10 kat daha fazla kazandırmış.

Kuru fasulyenin bile 10 kat değer kazandığı bir yerde TL’nin ikinci büyük fonksiyonu olan “tasarruf etme” aracı olması artık raftan kalkıyor denilebilir. TL ile sadece anlık alışveriş yapacağız... o kadar.

Aslında TL’yi ABD dolarına endekslemeye başladığımızı “Küçük Amerika” yazımda belirtmiştim. Hatta TL ile tasarrufun hızla gerilediğini ve yakında TL ile kredi verme imkanının da kalmayacağını anlatmıştım... Hatta daha da ileri gidip: TL ile kredi verecek finans kurumlarının da çok risk altında kalacaklarını, ya da ortada kalamayacaklarını anlatmıştım...

Durum açık ve net...

Sistem aşırı tıkanmaya doğru hızla gidiyor.

Benden hatırlatması...

Kuru fasulyeyi bile ararsınız... bilesiniz" denildi.