Powell'dan istihdam ve enflasyon vurgusu

Fed Başkanı Powell, istihdam ve enflasyon hedeflerinin yakalanmasını biraz zaman alacağını vurguladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, istihdam ve enflasyon hedeflerinin yakalanmasının biraz zaman alacağı yönündeki söylemini tekrarladı.

Senato Bankacılık Komitesi'nde para politikasına ilişkin yarıyıl sunumunu yapan Powell, Fed'in para politikasında atacağı bir sonraki adımın ne olacağı konusunda çok fazla ipucu vermedi.

Fed'in faiz oranlarını tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefi yakalanana kadar sıfıra yakın tutacağını tekrarlayan Powell, Banka'nın  tahvil alım politikasında değişiklik konusunda herhangi bir sinyal ortaya koymadı.

 "Ekonomi bizim istihdam ve enflasyon hedeflerimizden bir hayli uzak ve hedeflerin bayarılmasına doğru kayda değer ilerlemenin biraz zaman alması büyük olasılık" ifadelerini kullanan Powell, Fed'in hedeflere  doğru ilerleme konusunda değerlendirmelerinde, varlık alım hızında herhangi bir değişiklik konusunda önceden piyasa ile açık şekilde  iletişime devam edeceklerini vurguladı. Fed Başkanı, ekonomide toparlanmanın inişli çıkışlı olduğunu, ve ekonominin önündeki patikanın oldukça belirsiz olmaya devam ettiğini belirtirken, süren aşılamanın yılın ilerleyen dönemlerinde daha normal şartlara dönülmesi konusunda umudu verdiğini ancak ekonominin izlediği patikanın virüse ve onu kontrol altına almak için uygulanan terbirlere oldukça bağımlı olmayı sürdürdüğünü de söyledi.

 

Etiketler
ABD