ABD Haberleri

Petrol fiyatları neden düşüyor? Brent petrol fiyatı ne kadar?
Petrol fiyatları neden düşüyor? Brent petrol fiyatı ne kadar?
Son Eklenenler

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi, oldukça gelişmiş bir karma ekonomidir.

Nominal olarak dünyanın en büyük ve satınalma gücü paritesi bakımından ikinci büyük ekonomisi olup nominal olarak dünya GSYİH'sinin yüzde 22'sini oluşturmaktadır.

ABD dünyadaki teknolojik olarak en güçlü ekonomiye sahiptir ve şirketleri teknolojik ilerlemelerde ön sıralarda ya da ön sıralara yakın yer almaktadır. Ekonomisi istikrârlı bir GSYİH büyüme hızı, ılımlı bir işsizlik oranı, yüksek seviyede araştırma ve sermaye yatırımlarını muhafaza etmiştir.

 ABD dünyanın en büyük ticaret ülkelerinden biridir ve dünyanın ikinci büyük imalatçısıdır. Ayrıca dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticisidir.

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ve en etkili finansal piyasalardan birine sahiptir. New York Menkul Kıymetler Borsası piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük menkul kıymetler borsasıdır.

Yabancı borsalarda yatırım yapma imkanı sunan banka ve aracı kurumlar bizlere Dow Jones, S&P 500, Nasdaq gibi borsalarda, borsa endeks ve hisselerine (Facebook, Ali baba, Google) yatırım yapma fırsatı sunuyor. Yabancı borsa mantığı işleyiş olarak aynı yaptığınız hisse senedi alım-satım işlemlerinden komisyon vererek işlem gerçekleşiyor.

Amerikan doları çoğu uluslararası işlemlerde kullanılan ve dünyanın önde gelen rezerv para birimi olup II. Dünya Savaşı'ndan bu yana uluslararası kuruluşlarda merkezi bir rol oynamaktadır.