İngiltere hizmet sektöründe sert daralma

İngiltere'nin hizmet sektörü ocak ayında son 8 ayın en sert daralmasını yaşadı.

İngiltere'de ekonominin yaklaşık %80'ini oluşturan hizmet sektörü, ocak ayında yaşadığı gerilemeyle son 8 ayın en sert daralmasını kaydetti.

IHS Markit verilerine göre, ülkede 2021 yılı ocak ayında hizmet sektörü satın alım yöneticileri endeksi 39,5 seviyesine geriledi. İngiltere’de hizmet sektörü PMI verisi 2020 yılı aralık ayında 49,4 seviyesindeydi.

Piyasalarda öncü veri olarak kabul edilen PMI verisinde 50 seviyesinin üstü sektörel büyümeye, bu seviyenin altı ise daralmaya işaret ediyor.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan Markit Economics Director Tim Moore, “Hizmet sektöründe çalışanlar ocak ayında ülkenin yeniden karantinaya girmesi nedeniyle işlerinde sert bir daralma yaşadı. Yine de bu daralma 2020 yılının bahar aylarında yaşanandan daha hafif.” ifadelerini kullandı.

Moore, İngiltere’de devam eden karantina tedbirleri sebebiyle hizmet sektöründe müşteriler ile yüz yüze gelmeyi gerektiren seyahat ve konaklama gibi hizmetlerin ciddi şekilde ekonomik bozulmadan etkilendiğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde bahar aylarında kısıtlamaların azaltılması durumunda, hizmet sektörünün yeniden büyümeye dönebileceği düşünülüyor.

Etiketler