Son dakika... İtalya'da yeni hükümeti kurma görevi Mario Draghi'ye verildi

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Guiseppe Conte liderliğindeki  hükümetin istifasının ardından yeni hükümeti kurma görevini eski ECB Başkanı Mario Draghi'ye verdi. Peki İtalya'da ne olmuştu işte detaylar...

Cumhurbaşkanı Mattarella, Draghi'den parlamentoda geniş destek bulacak  bir ulusal mutabakat hükümeti kurmasını istedi.

Draghi, görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Matterella'nın Özel KalemMüdürü Zampetti ile  birlikte yaptığı açıklamada, hükümeti kurma  görevini kabul ettiğini ifade etti. 

Mattarella ile Draghi arasındaki görüşme öncesinde açıklama yapan 5 Yıldız Hareketi'nden Riccardo Fraccaro,"5 Yıldız, sadece Giuseppe Conte liderliğinde kurulacak bir hükümete destek verecek" diye konuştu. Demokratik Parti Başkan Yardımcısı Andrea Orlando ise yaptığı  açıklamada, Mattarella'nın teklifine destek vereceklerini, ancak bunun  şartsız bir destek olmayacağını söyledi.

Orlanda, "Demokratik Parti, ne yapacağına karar verirken diğerlerinin  de yapmakta olduklarını da düşünmek zorunda" dedi.

İtalya'da teknokratlardan oluşan bir ulusal mutabakat hükümeti en son 2011 yılında ekonomist Mario Monti tarafından kurulmuştu.

Yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Draghi, 1984-1190 döneminde Dünya Bankası İcra Direktörü, 2002-2005 döneminde Goldman Sachs Başkan Yardımcısı ve 2011-2019 döneminde Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak  görev yaptı. 

Bank of America, Draghi'nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesine  ilişkin yaptığı değerlendirmede, Draghi liderliğinde bir hükümetin İtalya'nın Covid-19'dan toparlanmaya yönelik kaynakların etkin şekilde  kullanımının artırılması olasılığını yükselteceğini belirtti. 

BofA değerlendirmesinde, Draghi'nin liderliğinde bir hükümetin mali  duruşun erkenden sıkılaştırılımasından kaçınma ihtiyacı konusunda  değil, aşnı zalanda bugünkü duruşun güçlendirilimesi konusunda da  geniş tartışmaların başlatılmasını tetikleyebileceğini vurguladı.

 

Etiketler