Faiz indiriminden sonra paranın yeni adresi neresi olacak?

Merkez Bankası, piyasa beklentisi dışı faiz indirimi kararıyla yatırımcıları adeta ters köşeye yatırdı. Fed’in varlık alımında frene basacağı bir dönemde içerideki faiz indirimlerinin kurlar üzerinde baskıyı artırması bekleniyor.

Tüm dünya piyasaları, geçtiğimiz haftayı merkez bankalarının faiz kararlarının etkisiyle geçirdi. Fed, faizi sabit bıraktı, varlık alımlarını azaltmayı zaman temel bıraktığını açıkladı. TC Merkez Bankası ise beklentiler az olmasına karşın faizde indirime gitti. Ufuk Korcan, Dünya'daki yazısında, merkez bankalarının faiz kararlarının ardından paranın hangi yatırımlara yöneleceği konusunda öngörülerini paylaştı. İşte Korcan'ın o yazısı:

Piyasalar için hareketli 1 hafta daha geride kaldı. Tüm dünyada piyasaların en temel gündem maddesi merkez bankalarının vereceği kararlardaydı. Özellikle Amerika Merkez Bankası (Fed), Çarşamba günkü yapmış olduğu toplantıda politika faizini yüzde 0-0.25 arasında sabit tutarken ekonomideki ilerlemenin sürmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği ifade edildi.

Karar sonrasında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, teşviklerin geri çekilme sürecinin 2020 ortasında son bulmasının uygun olabileceğini söyledi. Fed’in ‘şahin’ söylemlerine rağmen piyasalar belirsizliğin ortadan kalkmasıyla toparlanma eğilimine girdi. Çinli emlak devi Evergrande’nin yaşadığı borç krizine yönelik gelişmeler de piyasalar tarafından yakından takip edildi.

Merkez Bankasından Beklenmedik Ters Köşe

Bu sayfada son haftalarda tasarruflarını mevduat gibi sabit getirili enstrümanlarda değerlendirmeyi tercih edenler için olası faiz indirimine karşı uyarılarda bulunmuştuk.

Faiz kararı öncesinde parasını yüzde 19’dan 6 ay ve daha uzun vadeli mevduat yapanlar faiz indirimi sonrası mevduat faizlerindeki düşüşten etkilenmeyecek. Ancak son faiz kararı sonrasında piyasalarda kartlar resmen yeniden dağıtılmış durumda. Peki, mevcut durumda yatırımcıları getiri anlamında nasıl bir dönem bekliyor.

Faiz indiriminin ardından enflasyonun seyri kritik öneme sahip. İndirimlerin devam etmesi ve bu süreçte enflasyonda yönün aşağı dönmemesi piyasalarda dalgalanmaları artıracaktır.

Borsa İstanbul’da eylül ayı başında başlayan satış baskısı sürüyor. 2 Eylül’de 1.485 puanı gören BİST 100 Endeksi, 21 Eylül’de 1.384 puen temel kadar düştü. Son 1 ayda diğer ülke borsalarından negatif ayrışan Borsa İstanbul’da kritik seviye 1.396 ve altında 1.383’te. Bu seviyelerin altına inilmesi durumunda satışlar hızlen temelbilir. Yukarıda ise öncelikle 1.410 puan seviyesinin üstünde kalıcı olup olmaması önemli. BİST 100 Endeksi’nde en temel direnç noktası 1.425 puanda. Bu seviye geçilmediği sürece yaşen temelcak yükselişlere temkinli yaklaşılmasının yararlı olacağı görüşü hakim. Endekse yönelik teknik görünüm bu şekildeyken önümüzdeki zamanda hisse bazlı hareketler öne çıkabilir. Özellikle kurda yaşanabilir muhtemel yükselişlerle döviz geliri yüksek döviz zengini şirketlerin hisselerinde pozitif yönde ayrışma yaşanabilir.

Dolar Yatırımına Talep Artabilir!

Merkez Bankası’nın senenin geri kalanında 200 baz puanlık indirime gitmesi bekleniyor. Fed’in tahvil alımlarında frene basacağı bir süreçte içerde faiz indirimlerinin başlamasının dolara olan talebi artırabileceğinden endişe ediliyor. Dolarda yaşanacak muhtemel artışların enflasyonist baskıları artırması piyasaları tekrardan bir ‘sarmala’ sokabilir. Dolayısıyla portföylerde bir miktar dolar veya dövize endeksli enstrümanların bulundurulması faydalı olabilir. Kısa vade için dolarda 9 TL seviyeleri pek uzak gözükmüyor. Ancak bu seviyeye kadar 8.87 TL seviyesi ara direnç noktaları var. Destek seviyeleri ise sırasıyla 8.80, 8.70 ve 8.62 TL’de.

Gram Altın'da Beklenti Ne?

Fed’in varlık alımında azaltılma yakında başlayabileceğine dair mesajlar altının ons fiyatında düşüşlere neden oldu. Çarşamba günü 496 TL’nin üzerini gören gram altın, ons tarafındaki düşüş sonrasında 490 TL’yi test etti. Ancak perşembe günü TCMB’nin sürpriz faiz indirimi kararı sonrasında kurlarda yaşanan yukarı hareket gram altın fiyatlarının da 500 TL’nin üzerini gördü. Haftanın son işlem günü doların 8.85’in üzerine çıkmasıyla gram altın yine yönünü yukarı çevirdi. Gram altında yukarı yönlü hareketlerde 497 ve 500 TL seviyeleri hedef konumundayken muhtemel aşağı yönlü hareketlerde ise 490 ve 487 TL destek seviyeleri olarak öne çıkıyor.

 

 

 

Etiketler