Dünya ekonomisi çalkalanmaya devam ediyor!

Dünya ekonomisi çalkalanmaya devam ediyor! Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: ABD Doları'nın güvenirliği sorgulanıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: ABD Doları'nın güvenirliği sorgulanıyor

 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, ABD'nin ekonomik politikalarının öngörülebilirliğinin azalmaya devam etmesiyle ABD Doları'nın uluslararası ödemelerdeki güvenirliğinin sorgulanmaya başladığını söyledi.

Pankin, mevcut jeopolitik duruma göre gidişatın, ABD Doları'nın uluslararası ticarette kullanımının azaltılması şeklinde olacağını vurguladı.

Pankin, doların güvenirliğini yitirmesinin ana nedenleri olarak ABD'nin ekonomi politikalarının öngörülebilirliğinin azalmasına ve kontrolsüz ekonomik yaptırım eylemlerine işaret etti.

Bakan Pankin, gelecekte ana eğilimin, ülkelerin dış ticarette kendi para birimlerini kullanması olduğunu dile getirerek, ters dolarizasyonun ABD Doları'nın kullanımına engel oluşturmayacağını, sadece diğer para birimlerinin kullanımının genişletileceğini ifade etti.

Dünya korona virüs salgınıyla birlikte mekro ve mikro ekonomilerde dahil olmak üzere tüm ticaret ilişkilerinde ve ekonomik faktörlerde yıpranmaya devam ediyor sebebi ise karşılıksız para basımının tüm dünyada popüler bir  araç haline gelmesi.

Sınırsız para basımı piyasada dolaşan paraya nazaran üretimin aynı kalmasından yani taleplerin arzları karşılayamamasından dolayı birim ürün fiyatlarının artması alım gücünün düşmesi ve paranın değersizleşmesine yol açıyor.

Bu sebeple dünya devleri adeta yarış halde tüm dünya devleri kendi para birimlerinin daha öncelikli ve dünya ticaretinde önemli rol oynaması için her yolu deniyor.

 

Etiketler