Dolar'da hareketli saatler!

Dolar'da hareketli saatler devam ediyor. İşte doların güncel teknik görünümü...

Dolar / TL' deki teknik görünüm bugün yaşanan geri çekilmeye rağmen hâlâ pozitif.

Yükselen kanal içinde kanal içi desteği olan 8.20 ye yaklaştıkça alıcı tarafında güç artıyor ve kanal içi destekten yukarı tepki vermeye şimdilik devam ediyor.

9.30 hedefli çanak kulp formasyonunun, kulp tarafını yapmaya devam eden Dolar / TL paritesinin yukarı yönlü dirençleri günlük kanal içinde 8,37 ve 8,65 formasyon dirençleri ise yatay bant aralığında 8,45 ve 8,57 olarak gözüküyor.

Bilindiği üzere Dolar / TL paritesi ülkemizin siyasi ve politikalarının sürekli değişkenliği nedeniyle yüksek volatiliteye sahip. Bu sebeple sadece döviz tarafında işlem yapılırken sadece teknik analiz çoğu zaman yetersiz kalır.

Yakın geçmişte talihsiz açıklamaları sebebiyle f-16 krizi, Ermeni soy kırımı gibi sebepler ile dolarda yükselişin sert olduğunu gördük ardından dış politikada yaşanılan uzlaşmacı tavırların gerçekleşmesi ise doların yine aynı hızda değer kaybetmesine neden oldu.

Doların hızlı hareketleri ülkemizde nasıl sonuçlara sebebiyet veriyor?

Doların hızlı yükselmesi dolar borcu yüksek olan şirketlerin ödeme ve likidite sorunlarını birden tekrar ortaya çıkarıyor.

Borsa İstanbul'a sirayeti ise şöyle gerçekleşiyor. Örneğin yabancı yatırımcı kuruluşlar veyahut bireysel yatırımcılar dolar kurunun yüksek olması sayesinde üreten ve temettü alışkanlığı olan büyük ve başarılı şirketlere fonlar vasıtasıyla yatırım yapıyorlar. Bu sırada doların yükselmesi şirketlerin değer kazanması yabancı yatırımcı için bir anlam ifade etmemiş oluyor. 

Değerler üzerinden anlatmak gerekirse dolar 7 tl iken dolarını TL'ye çeviren bir yabancı yatırımcı örneğin yine 7 tl den SISE hissesi aldı sise hissesi değer kazanıp 7.70 seviyelerine çıktı. Teoride hisse başı 70 kuruş kar etmiş olabilir fakat bu dönemde dolar 8 liraya çıkarsa yabancı yatırımcı kar realize edip tekrar dolar almak istediğinde arada geçen süreç boyunca hem kar edememiş hem değer yatırımlarının karşılığını alamamış olur.

Bu sebeple yabancı yatırımcının dolarını ülkemize getirip değer yatırımı yapması için öncelikle Dolar / TL paritesinde yatay bant aralığında uzun bir dönem gidip uluslararası yatırımlar alabiliriz.

Dolar / TL günlük grafik sıralı teknik destek ve dirençleri ise şöyle:

Destekler 8,20 - 8,08 - 7,93 - 7,81
Dirençler 8,43 - 8,57 - 8,70 - 9 

BirBorsa / Cem Arslan 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler