Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük açılışta müjdeyi verdi!

Aydın’ın Söke ilçesinde Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası açılış töreni gerçekleşti. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında açılış törenine katıldığı Batı KipaşKağıt Fabrikası ilk etapta 800 kişi istihdam edecek. İşte detaylar...

Aydın’ın Söke ilçesinde Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası açılış töreni gerçekleşti. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında açılış törenine katıldığı Batı KipaşKağıt Fabrikası ilk etapta 800 kişi istihdam edecek. İşte detaylar...

Avrupa’nın En Büyük Kağıt Fabrikası

Söke’de faaliyete geçen ve yüzde 40’ı tamamlanan kağıt fabrikasına 550 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İkinci etapta ise 440 milyon dolarlık bir yatırım yapılması planlanıyor. 600 kişilik ilave istihdamlatoplamda 1400 kişi için ekmek kapısı olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şunlar:

-        Bu devasa yatırımı kazandıran KİPAŞ Holding'i tebrik ediyorum. Aydın Söke OSB'de faaliyete geçen tesis kağıt alanında ihtiyaçları giderecek cari açığın azaltılmasını sağlayacaktır. İlk etap tamamlandı, deneme üretimleri başladı. 550 milyon dolarlık ilk etapta 800 kişi istihdam edilecektir.  

-        250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak bu tesis 200 milyon dolar da ihracat gerçekleştirecektir. Toplamda 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına hizmet edecektir.

-        Tesis çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek.

-        Fabrikamız ilk etabıyla yılda 12 milyon ağacın, ikinci etabıyla birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir.

-        250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis 200 milyon dolar da ihracat gerçekleştirecektir. Toplamda 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına hizmet edecektir.

-        Bu yatırıma vergi, enerji, altyapı, personel konularında çeşitli destekler sağlıyoruz.  Firma sahiplerinden beklentim 2. etap yatırımını en kısa sürede tamamlamasıdır. 

-        Sektörün gelişiminin hızlandığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Son 12 yılda sektördeki girişim ve istihdamda 2 kat, katma değer ve ciroda ise 9 kat artış yaşandı.

-         Son 10 yılda kağıt üretimi için özellikle sektörde yatırım tutarı 42 milyarı geçen 1166 adet yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu yatırımlarla 25 bin ilave istihdamında önünü açtık.

-        KOSGEB, TÜBİTAK ve kalkınma ajansları vasıtasıyla uyguladığımız hibe programları kapsamında sektörden gelen projelere 176 milyon destek sağladık. Bu destekler firmalarımızın gücünü artırmanın yanında ihracatımıza da önemli katkılarda bulundu.

-        Türkiye'nin 2021 senesini 225 milyar 368 milyon dolarlık rekor ihracat rakamıyla kapatmasının gerisinde bu destekler çalışmalar üretim hamlelileri vardır.