CMC’deki XRP piyasa değeri kafa karıştırdı: 17 milyar dolar fark

CMC’deki XRP piyasa değeri kafa karıştırdı: 17 milyar dolar fark

XRP araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou, kripto para fiyat verilerinin takip edildiği en çok kullanılacak olan platform olan CoinMarketCap’in XRP’nin dolaşımdaki adedini yanlış hesapladığı ve bu hesap neticesinde piyasa değerinin de 17 milyar dolar düşük gösterildiğini iddia etti.

Araştırmacı, haftalık olarak güncellenen Ripple’ın API’sinden 5 senelik eski verilerin çekildiğini, bunun neticesinde XRP’nin dolaşımdaki miktarının 46 milyar yerine 35 milyar olarak sunulduğunu ifade etti. Mevcut 1.51 dolarlık fiyatla birlikte bu, piyasa değerinde 17 milyar dolarlık bir eksiklik oluşturdu.

XRP, gösterilen 53 milyar dolarlık piyasa değeriyle yedinci sırada bulunuyor. Olması gerekli olan rakam ise yaklaşık 70 milyar dolar ve XRP, bu piyasa değeriyle Dogecoin’in dördüncü sıradaki yerine oturuyor.

Öte yandan CoinMarketCap tarafından sunulmakta olan tarihsel piyasa verilerinde 14 Şubat 2021 tarihinde XRP’nin dolaşımdaki adedi 45 milyar olarak verilmekte.

Eksik veri, XRP yatırımcıları ve kripto para sektöründe bir kafa karışıklığı oluşturdu. Ripple’ın 11 milyar XRP yakmış olabileceği ya da bir uzlaşma anlaşmasının parçası olarak 11 milyar XRP’yi arzdan çıkardığı dahi ileri sürüldü. Ancak değişiklik bütünüyle teknik bir sebepten kaynaklanıyordu.

Etiketler