Borsa güne nasıl başlayacak? Analistlerin görüşleri ne yönde?

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin haftaya pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz.

Güne yatay seyirle başlayan BİST-100 endeksi gün içinde de dalgalı, yatay bir seyir izledi ve haftayı 1,408 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 15.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 50 hisse değer kazandı, 49 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.08 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda yatay bir seyir izleniyor.

Geçtiğimiz haftayı rekor seviyelerde kapatan ABD endeksleri ve Asya piyasalarındaki olumlu seyrin bu hafta da devam ettiğini gözlemliyoruz. Küresel ölçekte artan vaka sayılarına rağmen, pozitif gerçekleşen ekonomik veriler ve şirket bilançoları yükselişi destekliyor. Geçen hafta daha çok mali şirket bilançolarının izlendiği ABD’de bu hafta da Coca-Cola, IBM, United Airlines gibi şirketlerin bilançoları ile başlayacak. ABD’de tahvil faizlerinde gerileme devam ederken, emtia fiyatlarındaki yükseliş de sürüyor. Özellikle faizlerdeki seyre bağlı olarak değerli metallerin kısa vadede pozitif seyretmesi beklenebilir. Öte yandan içeride ise geçen haftaki gibi yurtdışı piyasalara paralel bir seyir izlenebilir. Haftanın devamında da veri akışı sakin olacak, ECB faiz kararı toplantısı öne çıkacak.

BIST-100 endeksinin haftaya pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,400 üzerinde 1,425-1,440 bandı yeniden hedeflenebilir. Ancak 1,440 direnci kısa vadeli yükselişin devamı açısından önemli olacaktır. 1,390-1,360 ise destek ve kısa vadeli zarar-kes seviyeleri olarak takip edilebilir. Sektörel bazda perakende, petrokimya ve demir-çelik şirketlerini beğenmeye devam ediyoruz.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.43
Satış 3.44
Değişim 0.01%
Son Değer 3.44
En yüksek 3.44
En düşük 3.4
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0.5847%
Yıllık Değişim -26.9639%
Etiketler