Mısır Merkez Bankası'ndan Bitcoin'e yasak geldi

Mısır Merkez Bankası, halkı Bitcoin gibi kripto paralarla yapılan işlemlere karşı uyardı. Kripto paraların arkasında herhangi bir otorite bulunmadığı vurgulandı.

Mısır Merkez Bankası, mart ayının sonunda yayımladığı bildiriyle yüksek risk barındıran kripto paralara karşı uyarıda bulundu.Hükümet ülkedeki yatırımcıları,daha önce 2018 yılı içerisinde de kripto paralara karşı uyarmıştı.Merkez Bankası, kripto para fiyatlarının volatil ve dengesiz olduğunu, bu piyasada global çapta bir spekülasyon olduğunu ifade etti.

Bitcoin gibi kripto paraların ani düşüşler yaşayabileceği ve bunların herhangi bir merkez tarafından desteklenmediği belirtildi. Merkez Bankası, bu bakımdan kripto paralarla altın arasında bir ayrım yaptı.Mısır’daki bankacılık yasalarının 206. maddesi uyarınca, ülkede kripto para üretmek, ticareti ve reklamı yapmak yasak.

Kripto paralara karşı yayımlanan uyarı metninde piyasanın devlet denetimi dışında gerçekleştiği ve yatırımcılara devlet tarafından güvence sağlanmadığı vurgulandı.

Kahire Üniversitesinden bir ekonomi profesörü, Merkez Bankası tarafından yayınlanan bildiriyi yorumladı. Anonim kalmayı yeğleyen isim, ülkedeki yasağın dijital işlerin değil sadece kripto paraları kapsadığını söyledi.Kripto paralara karşı kısıtlama getiren yasa, merkez bankasına dijital para üretimi konusunda bir kısıtlama getirmiyor.

Kahire’deki başka bir üniversitesinden ekonomi profesörlerinin ortak görüşü, kripto para gibi yatırımların Mısır ekonomisinin stabilitesine zarar verebileceğini söyledi.

Etiketler