Yine Yeni Yeniden: Dolar Tarihi Zirvesini Yeniledi!

Dolar fiyatları, dar bir piyasa koşulunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 28,73 TL'ye çıkarak rekor kırdı. Piyasaların aktif olduğu zaman diliminde ise bu rekoru 28,55 TL seviyesine taşıdı. Euro fiyatları ise tarihinde ilk defa 31 TL'nin üzerine çıkarak yeni bir zirve yaşadı.

Yine Yeni Yeniden: Dolar Tarihi Zirvesini Yeniledi!

Dün yatay bir seyir izleyen dolar/TL, günü önceki kapanışının hemen üzerinde 28,4652'den tamamladı.

Dolar, Tırmanışını Devam Ettiriyor!

Dolar/TL yeni güne ise yükselişle başlamasının ardından şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 28,5550'den işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 artışla 30,4620'den, sterlin/TL de yüzde 0,1 değer kazancıyla 34,8930'dan satılıyor.

Yükseliş eğilimini üst üste beşinci işlem gününe taşıyan dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışının hemen üzerinde 105,9 seviyesinde bulunuyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın dünkü açıklamalarındaki tonun öngörülenden daha "şahin" olması nedeniyle varlık fiyatlarında oynaklığın arttığını belirten analistler, Powell'ın enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını, gerekmesi halinde para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini bildirdiğini hatırlattılar.

Ayrıca, dün ABD Hazine Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen tahvil ihracında talebin beklentilerin altında kalmasıyla ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,40 ile 20 Eylül'den bu yana en düşük seviyeye inmesinin ardından yükselişe geçerek yüzde 4,63'te günü tamamladı. Söz konusu tahvil getirisi şu sıralarda yüzde 4,60 seviyesinde bulunuyor.

Analizciler, bugün ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 puan seviyelerinin destek, 106 ve 107 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bugün yurt içinde açıklanan verilere göre, sanayi üretim endeksi, eylülde aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 4 artış gösterdi.

Etiketler