SASA, 350 milyon dolarlık elyaf tesisi yatırımı yapacak

Geçen yıl günlük bin 50 ton kapasiteli elyaf tesisini devreye alan SASA, bu alandaki ikinci yatırımı için hazırlıklara başladı.

SASA, yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz eylülde günlük bin 50 ton kapasiteli elyaf tesisini devreye alan şirket, bu alandaki ikinci yatırımı için de düğmeye bastı. 350 milyon dolarlık yatırım planlanan tesisle, tekstil sektörünün dışa bağımlılığı azalacak.

Dünya gazetesinden Selçuk Altun'un haberine göre, Adana merkezli SASA son zamanlarda devasa yatırımlarıyla dikkat çeken, yeni projeleriyle önemli vizyon oluşturan şirketlerden biri. 2017 yılında bir yatırım programı belirleyen şirket, 4 yıldır aralıksız yatırım açıklıyor, yeni tesisleri devreye alıyor. Son olarak geçtiğimiz eylül ayında biri elyaf üretimi olmak üzere iki dev yatırımı daha devreye alan şirket, geçen hafta yeni bir elyaf tesisi için daha yatırım kararı aldı.

KAP’a yapılan açıklamaya göre, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha kurulacak. Bu yatırımın tutarı da 350 milyon dolar olacak. Yatırım, 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda, 2023 yılında devreye girecek. Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam eden SASA, iki tesisin devreye girmesiyle çalışan sayısını 6 binin üzerine taşıyacak. Şirketin cirosu da hammadde fiyatlarıyla bağlantılı olarak 3.5 milyar doları aşacak.

SASA SASA POLYESTER SANAYI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 0
Satış 0
Değişim 0%
Son Değer 0
En yüksek 0
En düşük 0
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0%
Yıllık Değişim 0%
Etiketler