Regling: AB ekonomisinin daha fazla mali yardıma ihtiyacı yok

ESM başkanı Klaus Regling, Avrupa Birliği ekonomisinin daha fazla mali yardıma ihtiyacı olmadığını söyledi.

Euro Bölgesi'nin kalıcı kurtarma fonu ESM'nin başkanı Klaus Regling, Avrupa Birliği ekonomisinin daha fazla mali yardıma ihtiyacı olmadığını ve AB'nin toparlanma fonunun ilk diliminin planlandığı gibi bu yaz dağıtılma yolunda olduğunu söyledi.

IMF-Dünya Bankası bahar toplantıları sırasında politika yapıcıların AB'nin ekonomiyi destekleme çabalarını takdir ettiklerini belirten Regling, kredi garanti programlarının Avrupa'da genele yaygın şekilde kullanıldığını, GSYH'nın yüzde 17'sine varan banka kredilerine garanti sağlandığını da hatırlattı.

Regling, "AB toparlanma fonu, zamanında hazır olacak. Zaten hiçbir zaman AB toparlanma fonundan paranın 2021 ortasından önce akması beklenmemişti." dedi.

Regling, "AB toparlanma fonu daha çabuk dağıtılsaydı daha iyi olurdu, ancak AB üyelerinin onay süreci nedeniyle bu mümkün olmadı." diye konuştu.

Konuşmasında Almanya Anayasa Mahkemesi'nin AB yardım programlarını değerlendirme kararının yarattığı belirsizliğe de işaret eden Regling, Mahkeme'nin geçmişte AB yardım paketlerinin yollarına devam etmelerine izin verdiğine dikkat çekti. Regling, "Bu sefer de sürpriz beklemiyorum, öncekilere benzer bir karar göreceğiz.'' dedi.

Etiketler