Önümüzdeki hafta hangi veriler izlenecek?

15 Şubat haftasında piyasalarda faiz kararı ve hazine ihaleleri gündem konusu olacak. İşte detaylar...

Türkiye'de faiz kararı, ABD'de faiz karar tutanakları, piyasalar için en önemli gündem maddeleri olacak. Piyasalar çarşamba akşamı ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarını takip ettikten sonra, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklanacak. Hazine'nin iki günde düzenleyeceği 4 ihale de yakından izlenecek.

Pazartesi

Günün ilk verisi erken saatlerde Japonya'dan gelecek. Yılın son çeyrek dönemine ilişkin öncü GSYH rakamları takip edilecek. Piyasa beklentisi dönemsel yüzde 2,3, yıllık yüzde 9,5 büyüme yaşandığı yönünde oluştu.

ABD Nasdaq ve New York Borsaları 'Başkanlar Günü' nedeniyle kapalı olacak. Günün kapalı olan diğer piyasaları, Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin, Hong Kong ve Tayvan olacak.

Euro Bölgesinde dış ticaret ve sanayi üretimi rakamları açıklanacak.

Sanayi üretiminde aylık yüzde 0,3 düşüş, yıllık yüzde 0,5 artış beklentisi bulunuyor.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk ayına ilişkin konut satış verilerini açıklayacak. Konut satışları bir önceki ay yüzde 47,6 düşüşle 105 bin 981 seviyesinde kalmıştı.

TÜİK aynı saatte tarım ürünleri üretici fiyat endeksini de yayımlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ocak ayına ilişkin bütçe rakamlarını duyuracak. Hazine, 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilleri yeniden piyasaya sunacak.

Salı

Hazine, 2 ve 5 yıllık gösterge tahilleri yeniden satışa çıkarıyor. Hazine, 2 yıl ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil için ihale yapacak. Bir önceki 2 yıllıkta ortalama faiz yüzde 14,51, 5 yıllıkta yüzde 13,00 olmuştu.

TCMB, aralık ayına ilişkin konut fiyat verilerini açıklayacak.

Yurt dışında ABD'de New York Fed imalat endeksi ve Almanya ZEW endeksi ön plana çıkan veriler olacak. Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksinin 61,8 puandan 60,0 puana, Cari Koşullar Endeksinin -66,4 puandan -68,5 puana ineceği düşünülüyor. New York Fed İmalat Endeksinin ise 3,5 puandan 4,6 puana çıkacağı yönünde beklentiler oluştu.

Euro Bölgesi için 2020 yılı 4.çeyrek GSYH ikinci tahmini de diğer takip edilecek veri olacak. İlk tahminler dönemsel yüzde 0,7, yıllık yüzde 5,1 düşüş yönünde açıklanmıştı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, San Francisco Üniversitesi tarafından düzenlenen online etkinlikte ekonomi, para politikası ve eşitsizlikler konusunda değerlendirmede bulunacak.

Japonya'da 5 yıllık, İngiltere'de 3 ve 36 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirilecek. Çin, Tayvan, Brezilya ve Arjantin'de piyasalar kapalı olmaya devam edecek.

Çarşamba

Hafta ortasında ABD'de önemli veriler bulunuyor. Üretici fiyatları, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri daha ön plana çıkıyor. ABD Merkez Bankası tutanakları da piyasaların izleyeceği gündem maddesi olarak takvimde bulunuyor. Önceki ay düşüş gösteren perakende satışlarda yılın ilk ayında artış tahmin ediliyor. Aynı saatte açıklanacak olan üretici fiyatları için aylık beklenti yüzde 0,4, yıllık beklenti yüzde 0,8 artış yönünde oluştu.

ABD Sanayi üretiminde bir önceki ay yüzde 1,6 olan artışın yılın ilk ayında daha düşük bir seviyede, yüzde 0,4 kadar artacağı beklentisi bulunuyor. ABD'de gelecek diğer veriler API petrol stoku, MBA mortgage verileri, işletme stokları, NAHB Konut Piyasası Endeksi olacak.

Ayrıca 20 yıllık tahvil ihalesi de takip edilecek. Fed, 26-27 Ocak FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed, 27 Ocak'ta sonucunu açıkladığı toplantısında faizde bir değişiklik yapmamıştı. Fed'in faiz aralığı yüzde 0,00-0,25 seviyesinde bulunuyor.

İngiltere'den tüketici ve üretici fiyatları günün erken saatlerinde takip edilecek veriler olacak.

Takvimde Almanya'nın 30 yıllık tahvil ihalesi de bulunuyor.

Yurt içinde tek veri TCMB tarafından açıklanacak olan özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin rakamları olacak.

Perşembe

Haftanın en önemli gündemi olan TCMB faiz kararı açıklanacak. Foreks anketinde analistler faizin yüzde 17,00 olarak kalacağını düşünüyor. Ankete katılan 18 ekonomistin 13'ü faizin değiştirilmeyeceği, 5'i ise artırım kararı alınacağını öngördü.

Ekonomistlerden 1'i TCMB'nin 75 baz puan, 4'ü ise 100 baz puan faiz artırımı kararı alacağını tahmin etti. TCMB faiz kararı her zaman olduğu gibi saat 14.00'te açıklanacak.

TÜİK, tüketici güven endeksini açıklayacak. Bir önceki ay tüketici güveni yüzde 4,0 artışla 83,3 puana ulaşmıştı.

TCMB tarafından kısa vadeli dış borç istatistikleri de aynı saatte gelecek.

Haftalık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri yayımlanacak.

TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek.

ABD'de işsizlik başvuruları, konut başlangıçları, ithal fiyatlar, Philadelphia Fed Endeksi, doğal gaz stokları, DOE petrol stokları verileri bulunuyor.

Euro Bölgesinde tüketici fiyatları da günün takip edilecek verileri arasında yer alıyor.

Cuma

TÜİK tarımsal girdi fiyat endeksi, TCMB uluslararası yatırım pozisyonu, TOBB kurulan ve kapanan şirketler verilerini yayımlayacak.

Günün erken saatlerinde Japonya'dan tüketici fiyatları gelecek.

Avrupa'da öncü PMI, Almanya'da üretici fiyatları, İtalya'da tüketici fiyatları verileri izlenecek.

ABD'de öncü PMI 2.el konut satışları, Baker Hughes sondaj kule sayısı verileri izlenecek.

 

Etiketler