Mart ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Martta ihracatın 2020'nin aynı ayına göre yüzde 42,2 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaştığını, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu belirtti.

Pekcan tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hatırlayacağınız üzere,  geçtiğimiz Aralık ayında yüzde 15,9’luk bir artışla 17 milyar 847 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek en yüksek aylık ihracat rekorunu kırmıştık.

Şimdi bu rekorumuzu da geçerek  aylık ihracat tutarları bakımından çok çok  önemli yeni bir rekor elde etmiş bulunuyoruz bugün itibarıyla Mart ayında ihracatımız, geçen sene Mart ayına göre yüzde 42,2 artışla 18  milyar 985 milyon dolara ulaşmıştır.

18 Milyar 985 milyon dolarlık ihracat, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır.

Bugüne kadar 1 ay içerisinde görülen en yüksek ihracat rakamını sağlayan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum. Bu ihracatçımızın bir zaferidir. Emeği geçen, katkı sağlayan tüm firmalarımızı ihracatçılarımızı çalışanlarımızı tebrik ediyor kendilerine teşekkür ediyorum.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız nezdinde tüm ihracat ailemizi kutluyorum.

Pandeminin etkisi ile geçen yıl azalan ihracatımızdaki baz etkisini göz önünde bulundurarak  en yüksek yıllık ihracatımızın gerçekleştiği 2019 yılının Mart ayı ile bir karşılaştırma yaptığımızda da ihracatımızda yüzde 16,2 gibi oldukça yüksek bir artış olduğu görülmektedir.

İthalatımız ise Mart ayında, geçen senenin aynı ayına göre, yüzde 25,8 artarak 23 milyar 679 milyon Dolar olmuştur. Mart ayı dış ticaret açığımız, 2020 Mart ayına göre yüzde 14,2 gibi önemli bir düşüş göstererek 5,5 milyar dolardan 4,7 milyar dolara gerilemiştir."

 

Etiketler