İtalya'da Draghi yeni hükümeti bir araya getirme yolunda

İtalya'da Draghi yeni hükümeti bir araya getirme yolunda ilerliyor.

İtalya'da Cumhurbaşkanı Mattarella'nın bir ulusal mutabakat hükümeti kurmakla görevlendirdiği eski ECB Başkanı Mario Draghi, yeni hükümeti kurma yolunda ilerleme sağladı.

Demokratik Parti, Lig Partisi ve Berlusconi ile bir araya gelen Mario Draghi olumlu tepkiler aldı. Draghi ile görüşmesi sonrasında açıklama yapan Demokratik Parti lideri Nicola Zingaretti, yaptıkları ikinci tur görüşmeden oldukça tatmin olduğunu ifade etti.

Eski Başbakan Renzi'nin Yaşayan İtalya partisinin de desteğini alan Draghi'ye Berlusconi de desteğini teyit etti. Berlusconi, partisi Forza İtalia'nın bir hükümet kurmasında Draghi'ye destek vereceğini vurguladı.

Aşırı sağcı Lig partisini lidreri Matteo Salvini de Draghi ile görüşmelerinde yeni hükümette hangi partilerin yer alabileceği konusunda bir vetolarının olmadığını, görüşmenin "pozitif ve faydalı" geçtiğini vurguladı.

Salvini, Draghi'nin vergileri artırmama ve kemer sıkmaya geri dönmeme sözü verdiğini de belirterek, bu vaadlerin partisinin yeni hükümete desteğinin yolunu açtığını ifade etti.

 

 

Etiketler