Fitch’ten dikkat çeken enflasyon uyarısı!

Fitch, Türkiye'nin 2022'de enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'de enflasyonun gelecek 2 senede çift haneli rakamlarda kalmaya devam edeceğini öngördü.

Fitch bugün yayınını yaptığı "Gelişmekte olan Avrupa'da Para Politikası Kredibilitesi Enflasyona Nasıl Direnmekte" başlıklı raporunda Türkiye'ye de yer verdi.

Analist Paul Gamble, yükselen enflasyonun gelişen teknolojiyi teknolojiyi Avrupa genelinde para politikası kredibilitesi için bir test yarattığını, fakat merkez bankaları için bu teste başlangıç noktalarının farlılık gösterdiğini ifade etti.

Euro Bölgesi üyesi olmayan orta ve doğu Avrupa (CEE) bölgesindeki ülkelerde enflasyon bekleyişlerinin iyi çıpalandığını belirten Gamble, Türkiye'de politika kredibilitesinin ise zayıf olduğunu işaret etti.

Türkiye'nin para politikasının ısrarcı bir biçimde TCMB'nin yüzde 5 olan orta vadeli enflasyon hedefini başaramadığıra dikkati çeken Fitch analisti, 2017'den bu yana Tükiye'de ortalama enflasyonun her sene çift haneli olduğunu ve 2021 senesinde ortalama enflasyonun yüzde 17,3 Fitch'in bölgede not vermiş olduğu ülkeler arasında en yüksek düzeyde olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

"Türkiye'de enflasyon bekleyişleri tırpanlanmamış durumda" tespitini yapan ve TCMB'nin siyasi düşünceler ile kısıtlandığını belirten Fitch, Eylül ve Ekim aylarında yapılan faiz indirimlerini erken olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Fitch, Türkiye'de enflasyonun 2023 yılı sonuna kadarki dönemde çift haneli rakamlarda kalmaya devam edeceğini tahmin ettiklerini de belirtti.

Etiketler