Fitch Türk bankalarını değerlendirdiği raporu açıkladı

Fitch: Türkiye'nin daha tutarlı ve ortodoks politikaya dönmesi Türk bankalarının 2021'de dış fonlama piyasalarına erişimine destek verdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Bankaları Veri İzleme Raporu-4. Çeyrek 2020 sonuçlarını açıkladı.

Raporda, "Türkiye'nin daha tutarlı ve ortodoks politikaya dönmesi Türk bankalarının 2021'de dış fonlama piyasalarına erişimine destek verdi" denildi.

Değerlendirmede bununla birlikte yükselen TL faiz oranlarının bankaların marjlarını sıkıştırdığı ve kredi büyümesini sınırladığı ifade edildi. 

Fitch, Türk bankacılık sisteminde sorunlu ve yeniden yapılandırılmış kredi oranının 2021-2022'de artmasını beklediğini aktarırken, "2020 sonunda bankaların sorunlu kredi ve 2.kategori kredi oranları sırasıyla yüzde 4,7 ve yüzde 10,9 oranlarından değişmedi" tespiti yaptı.

Regülatörlerin attığı rahatlatma adımları ile bankaların kredi oranlarına ilişkin varlık kalitesi bozulması, TL'de hassasiyet ve piyasa volatilite kaynaklı risklerin azaldığı kaydedildi.

Derecelendirme kuruluşu, TL'de faizin yükselmesinin bankaların sektör ve gelir büyümesini yılın ilk yarısında azaltacağını tahmin ederken yılın ikinci yarısında ise TL'de daha fazla istikrar ve para politikası kredibiletisinin artması ile ılımlı büyümenin desteklenebileceğini öngördü.

 

Etiketler