Draghi, Türkiye ile AB arasında daha adil bir diyalog için söz verdi

İtalya'nın yeni Başbakanı Mario Draghi, Türkiye ile AB arasında daha adil bir diyalog için çalışma sözü verdi.

İtalya'nın yeni hükümet programını bu sabah parlamentoya sunan Başbakan Mario Draghi, uluslararası ilişkiler alanında izleyecekleri  politikalar arasında "Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha adil  bir diyaloğun" tesisi için çaba gösterilmesini de saydı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, geçen hafta sonu yemin  ederek resmen göreve başlayan Mario Draghi hükümeti bugün Senato'da  yarın da Temsilciler Meclisi'nde güvenoyuna sunulacak.

Teknokratların yanı sıra 5 Yıldız Hareketi, Demokratik Parti, Lig, Haydi İtalya, Özgürler ve Eşitler ile Yaşayan İtalya Partilerinden siyasetçilerin de yer aldığı hükümetin güven oylamasından sorunsuz olarak geçmesi bekleniyor. Başbakan Draghi güven oylamaları öncesinde hükümet programını bugün Senato'da açıkladı.

Draghi dış politika alanındaki önceliklerini açıklarken, "Bu hükümet uluslararası ilişkilerde Avrupa ve Atlantik  ilişkileri yanlısı olacak" dedi ve şöyle devam etti: "Balkanlar, Libya ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Akdeniz  bölgesi ve Afrika'ya yönelik ilgimiz güçlü biçimde devam edecek. Pandemi, ekonomimizin en iç içe olduğu partnerlerimizle daha yoğun  bir alışverişe ihtiyaç duyulduğunu gösterdi. Bu, İtalya'nın Fransa ve Almanya ile stratejik ilişkilerini daha iyi yapılandırma ve  güçlendirme ihtiyacını beraberinde getiriyor. Ancak aynı zamanda, İspanya, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs gibi Akdeniz konusunda özel bir hassasiyeti, çevre ve göç alanlarındaki sorunları paylaştığımız devletlerle de işbirliğini pekiştirmek gerekecek. Bir NATO ortağı ve müttefiki olan Türkiye ile AB arasında daha  adil bir diyaloğun tesisi için çalışmayı da sürdüreceğiz."

 

Etiketler