Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde

Erdoğan "Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz."dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz Bay Kemal. Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ise ilave olarak dekara 10 lira olan destekleme ödemesini dekara 20 liraya yükseltiyoruz Bay Kemal” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine yapılan harekatla ilgili toplantıda ayrıntılar üzerinde durulduğunu açıkladı. Bu harekatta şehit düşen 3 asker ile PKK’lı teröristler tarafından katledilen 13 vatandaşa Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine baş sağlığı diledi.

“Biz Samanyolu Galaksisi diyoruz, onların aklı hala samanda”

Aya ulaşmanın veya uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedeflerin yalnızca birkaç adım ötede olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Uzay Programının ve Türkiye’nin bu alandaki vizyonunun milletimizce büyük bir heyecan ve teveccüh ile karşılandığını görmek bizleri memnun etti. Ayrıca bu milletin derdiyle dertlenemediği gibi heyecanını paylaşamayan, başarılarıyla gururlanamayan nasipsizler burada da hemen kendilerini gösterdiler. Biz Samanyolu Galaksisi diyoruz, onların aklı hala samanda. Dünyanın dört bir yanındaki uzman ve araştırmacılar tarafından da taktirle karşılanan bu vizyonel atılıma ‘uzay masalı’ diyecek kadar küçüldüler. Geleceğe attığımız her adımı ‘yapamazsınız, başaramazsınız’ diyerek önemsizleştirmeye çalışanları kendi masal dünyalarında bırakıp en iyisini yaparız demeye devam edeceğiz. Bu yolda attığımız önemli adımlardan bir diğeri olan
Türkiye’nin otomobili Projesi de son sürat devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Gemlik’te temelini attığımız inşaatı gece gündüz sürüyor. Şuana 35 bin zemin güçlendirme kolonu imal edildi, boya, enerji ve gövde binalarının alt yapı çalışmaları tamamlandı. Otomobilimizin teknolojik donanımına ilişkin de geçtiğimiz hafta önemli bir adım attık.

Meteoroloji Genel müdürlüğü ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu arasında meteorolojik verilen anlık paylaşımına yönelik bir işbirliği gerçekleştirildi. Bu sayede TOGG meteorolojinin anlık verilerinden yararlanarak sürücüyü uyarırken, yapay zeka ara yüzü sayesinde kendisini de geliştirecek. Fikri mülkiyet haklarının tamamı size ait olan bir otomobile sahip olduğunuzda işte bu şekilde hangi teknolojiyi isterseniz onu aracınıza ekleyebiliyorsunuz. Eğer bu araç Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olarak geliştirilmeseydi böyle bir imkanı da elde edemeyecektir. İnşallah bu ve benzeri birçok yenilikçi teknoloji ile TOGG hedeflediğimiz tarihte milletimizin hizmetine sunulacak” dedi.

“IMF Türkiye’nin yüzde 1,2 büyüyeceğinde önceki tahminini güncellemek zorunda kaldı”

2020 yılının son ayına ilişkin sanayi üretim verilerinin açıklandığını, buna göre sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9 artış gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Böylece 2020 yılının son çeyreğinde sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkesi olmayı başardık. Sanayi üretimindeki bu güçlü artış Türkiye’nin 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatacak nadir ülkelerden olduğunu bir kez daha teyit etti. Hatırlayacaksınız, salgın başladığında IMF Türkiye’nin 2020’de yüzde 5 daralacağını öngörmüştü, bugün geldiğimiz noktada IMF Türkiye’nin yüzde 1,2 büyüyeceğinde önceki tahminini güncellemek zorunda kaldı. Bu süreçte üreterek büyüyen Türkiye için durmak bilmeden çalışan sanayicilerimizi ve emekçilerimizi tebrik ediyorum. Tedarik zincirlerinde yaşanan tüm aksaklıklara rağmen üretim sektörümüz bırakın yurt içi talebi karşılamayı, uluslararası taahhütlerde tüm dünyaya örnek olacak bir gayret ortaya koydu. Nitekim bu başarı ihracatımıza da yansıdı.

Geçtiğimiz yıl 169,5 milyarlık bir ihracat rakamına ulaşarak küresel ihracat içerisindeki payımızı ilk defa yüzde 1’in üzerine çıkarttık. Küresel doğrudan yatırımların yüzde 42 gerilediği bir dönemde Türkiye yaklaşık 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardı. Sermaye piyasalarından otomobil ve konut satışlarına kadar her alanda umut verici yükselişlerin yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Ekonomimizin bu dönemde gösterdiği performans inşallah salgın sonrası süreçte ülkemize duyulan güveni çok daha üst seviyelere taşıyacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde

Kısa çalışma ödeneğinin süresini son defa olarak Mart ayı sonuna, asgari ücretteki artış miktarı kadar yükseltilen nakdi ücret desteğinin süresini de 17 Mart’a kadar uzatıldığını belirten Erdoğan, çiftçilere gübre desteği ile ilgili 2 müjde verdi. Erdoğan, ”Bay Kemal çok heyecanlanıyor, acaba bu müjde neydi diye, tekrar edeyim, gübre desteklerini küresel emtia fiyatlarında yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurarak yüzde 100 artışla 2 katına çıkartıyoruz. Buğday, arpa, çavar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz Bay Kemal. Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ise ilave olarak dekara 10 lira olan destekleme ödemesini dekara 20 liraya yükseltiyoruz Bay Kemal. Bu destek ödemeleri çiftçilerimizin kaynağa en çok ihtiyaç duydukları ilkbahar döneminde hesaplarına yatırılacaktır. Çiftçilerimiz üretmeye devam ettikleri müddetçe biz de onları desteklemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler