Borsa güne nasıl başlayacak? Analistler ne diyor?

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz.

Vakıf Yatırım/Günlük Bülten:

''Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde yukarı yönlü seyrini sürdürdü ve günü %1.84 primle 1.396 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 15.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil 89 hisse değer kazandı, 11 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.90, 5 yıllık CDS primi 431 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında yatay bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar Perşembe gününü pozitif seyirle tamamladı. Önceki gün Rusya Devlet Başkanı Putin’in, küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya hazır olduklarını söylemesi ile enerji fiyatlarında yaşanan ralli durulurken, borsa endekslerinde tepki alımları görmüştük. Dün ABD’de borç limiti artırımını Senato’nun onaylaması ve bütçe sorununun Aralık ayına ötelenmesi de küresel hisse endekslerini destekledi. ABD’de endeksler günü %1 civarında primlerle tamamlarken, Avrupa endekslerinde %2’ye varan primler kaydedildi. Hisse endekslerinde tepki alımları gerçekleşirken, ABD’de tahvil faizleri yukarı yönde hareket etmeye devam ediyor. Dün %1.57 seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizi sabah saatlerinde %1.59 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise, son günlerde artan risk iştahıyla birlikte bir miktar aşağıya gelse de 94.00 seviyesi üzerinde kalmaya devam ediyor. Yükselen tahvil faizleri değerli metallerde baskı yaratmaya devam ederken, petrol piyasasında ABD’nin petrol rezervinden ham petrol çıkarma planı olmadığını açıklaması ile tekrar yukarı yönlü hareketler görüyoruz. Dün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. Beklenti 348 bin seviyesinde iken, açıklanan veri 326 bin seviyesine işaret etti. Almanya’da açıklanan Ağustos ayı sanayi üretim verisi beklentinin oldukça altında %-4 (beklenti %-0.5) olarak gerçekleşti. Sabah saatlerinde açıklanan Çin hizmet PMI verileri ise beklentilerin üzerinde geldi. Bugün piyasalar ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. İçeride ise dün TCMB’nin yatırımcı toplantısı takip edildi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu; geçici enflasyon faktörlerinin azalmasını beklediklerini, manşet enflasyonun ikinci plana atılmadığını, merkez bankasının döviz rezervini artırmaya devam edeceğini ve para politikasının yeterince sıkı olduğunu ifade etti.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Dünkü tepki yükselişinin ardından 1.400 ilk direnç iken, yukarı yönde hareketin devamı adına 1.410 direncini daha önemli görüyoruz. Bu seviye üzerinde kapanışlarda tekrar 1.430 ve 1.465 dirençlerine hareket isteği görebiliriz. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.390 ve 1.375 destek olarak izlenmelidir.''

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 3.34
Satış 3.35
Değişim -0.11%
Son Değer 3.34
En yüksek 3.46
En düşük 3.31
Haftalık Değişim 2.7692%
Aylık Değişim 2.4539%
Yıllık Değişim -29.087%
Etiketler