BİST-100'de rota neresi?

Borsa İstanbul en değerli 100 şirketin değerlendirildiği BİST-100 endeksinde teknik görünüm ne durumda?

BİST-100 endeksinde 2021 Şubat sonunda başlayan yükselen kanal desteğine iki kez sert düşüş yaşayarak tepki alımlarıyla rahatladıktan sonra 1450 direncinde uzun bir süredir oyalanan BİST-100'de birkaç ihtimalli formasyonlar oluşmaya ve yeni rota oluşturulmaya başladı.

Birçok ülkenin borsanın aksine Borsa İstanbul endeksleri sadece formasyon ve teknik analizle çözülebilecek bir endeks değildir. Yurt dışından gelen haber akışı ülke içi ve uluslararası politikalardan çok fazla etkilendiği bir gerçek. Örneğin büyük düşüşten önce Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınması endekste teknik dışında büyük düşüşe sebep olmuştu.

Daha sonra yaşanan ikili dip formasyonuna tepki alınca 1445 seviyelere kadar bir tepki alımı olmuş şimdilerde ise 1450 bölgesinde geçilemeyen bir direnç oluşturmuş durumda 1450 duvarı geçilemediği sürece yeni hedef her zaman negatif yorumlanır. 

Hali hazırda var olan güçsüz bir ters bayrak formasyonu tekrar güç kazanırsa endekste yön tekrar aşağı olabilirken. 1450 direnci hacimli geçilimlerde ise tekrar küçük düşenin tepesi olan 1500 hedefine kadar önünde bir direnç bulunmuyor.

1590 seviyesinde iste tarihi zirve yine sağlam bir duvar olarak tekrar o seviyelerde alıcılar bulmayı bekliyor. Tüm zamanların en yüksek endeks değeri olan 1590 dolar bazlı hisselerimiz çok ucuz kaldığı için hâlâ çok mümkün...

Tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmak ve o seviyeleri geçmek için tekniğin dışında uluslararası politika ve haber akışının çok fazla önem arz ettiğini unutmadan işlemlere dikkat edilmeli.

BİST-100 Endeksi destek ve dirençler sıralı şekilde şöyle:

Destekler 1399 - 1376 - 1326
Dirençler 1450 - 1453 - 1511 - 1590

BirBorsa / Cem Arslan

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Etiketler