ASELSAN adına Bakan Varank'tan süpriz açıklama

Bir çok spekülasyona neden olan ASELSAN parçalarına son noktayı Bakan Varank koydu.

Kanada Dış işleri Bakanı Marc Garneau, Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanıldığının tespit edilmesi üzerine bugün söz konusu teknolojinin Türkiye’ye ihracat izninin iptal edildiğini söyledi.

İhracat izni Ekim ayında askıya alınmıştı.

Türkiye ve Kanada, NATO üyesi iki müttefik ülke.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti.

Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu,ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini iptal etti.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" dedi.

Kanadalı L3HarrisWescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu.
Tüm bu gelişmelerin yaşandığı hareketli gündemde ise sosyal medya platformu olan Twitter'da TT olan haber ise:

Bayraktar TB2 SİHA, Aselsan tarafından geliştirilen elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS ile ilk test atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Bakan Varank ise Türkiye'nin Kanada'dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok' dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BBC Türkçe'nin "Kanada, Türkiye'ye İHA üretimi için teknoloji ihracatı iznini iptal etti" başlıklı haberine sert tepki gösterdi.

Bakan Varank, sosyal medyadan yaptığı açıklamada ''Türkiye'nin Kanada'dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok. SİHA'lara faydalı yük olarak takılan kameralar vardı, onu da artık ASELSAN üretiyor" ifadeleri kullandı.

Bu haber akışlarının ışığında gün içinde 14,82 teması bulunan ASELSAN hissesi Borsa İstanbul'da bir anda 34 kademe birden artarak 15,14 temasını yakaladı şu an içinse 15 liradan işlem gören ASELSAN hissesi büyük düşüşten sonra neredeyse ikinci dibini yapmaya hazırlanırken yatırımcısı için adeta bir ümit doğdu.

Etiketler