Almanya ve Fransa'da imalat sektörü güçlü büyüme gösteriyor

Almanya ve Fransa'da imalat sektörü aktivitesi Şubat ayında güçlü büyüme gösteriyor.

IHS Markit tarafından hazırlanan İmlat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (imalat PMI) Şubat ayında hem Almanya'da hem de Fransa'da öncü verilerle son 36 ayın en yüksek seviyesini gördüler.

Almanya'da imalat PMI Ocak ayındaki 57,1 puandan 60,6 puana çıkarken, Fransa'da da imalat PMI Ocak ayındaki 51,6 puandan 55,0 puna yükseldi.

Ancak her iki ülkede de hizmet sektörü aktivitesi, uygulanan koronavirüs karantina, kapatma tedbirlerinin etkisi ile yavaşlamaya devam etti.

Şubat ayında Almanya'da hizmet PMI 9 ayın en düşük seviyesi olan 45,9 puana gerilerken, Fransa'da hizmet PMI son 3 ayın en düşük seviyesi olan 43,6 puana indi.

Bileşik PMI, Almanya'da Ocak ayındaki 50,8 puandan son 2 ayın en yüksek seviyesi olan 51,3 puana toparlanırken, Fransa'da ise Ocak ayındaki 47,7 puandan son 3 ayın en düşük seviyesi olan 45,2 puana düştü.

IHS Markit yaptığı değerlendirmede, Alman ekonomisinin dirençli  olmaya devam ettiğini belirtirken, imalat sektörünün Şubat ayında yeniden ivme kazandığını görmenin cesaret verici olduğunu vurguladı.

 

 

Etiketler