Amerikan vadelilerde sert satış devam ediyor

ABD borsalarındaki satış baskısı tüm dünya borsalarını etkilemeye devam ediyor. Yeni tip korona virüsün artış göstermesiyle birlikte başta ABD vadeliler olmak üzere tüm dünya borsalarındaki satış baskısı artıyor.

ABD vadeliler, günü sert satış baskısı ile tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, tam 256 puan değer kaybetti ve yüzde 0,75 azalarak 33.821,30 puana geriledi.

S&P 500 endeksi, yüzde 0,68 azalarak 4.134,94 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,92 azalışla 13.786,27 puana düştü.

Yeni haftaya düşüşle başlayan endeksler, haftanın ikinci işlem gününde de satıcı baskın bir şekilde gün içi işlemleri devam etti.

Piyasalarda sektör bazlı ayrışmalar artarken, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen seyahat sektöründe faaliyet gösteren havayolu ve kruvaziyer şirketlerinin hisselerinde yaşanan düşüşler dikkat çekti.

Veri gündeminin zayıf olduğu bu hafta şirketlerin ilk çeyrek bilançoları piyasalar tarafından yakından takip edilirken küresel Kovid-19 vakalarındaki artış toparlanmaya ilişkin endişeleri artırarak risk iştahını olumsuz etkiledi.

Geçen hafta kaydettiği düşüş eğiliminin ardından hafta başında yeniden yükselişe geçen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise bugün yüzde 1,55 seviyelerine kadar geriledi.

Fed'in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine bağlılığını vurgulayan Powell, 1960'lar ile 1970'lerdeki yüksek enflasyon deneyiminden alınan dersleri ve bu deneyimin tüm Amerikalılar için yarattığı yükleri iyi anladıklarını, bu türden enflasyon baskılarını beklemediklerini ancak ortaya çıkarsa bu tür baskıları ele alacak araçlara sahip olduklarını aktardı.(AA)

Etiketler