Ziraat Yatırım'dan Yapı Kredi'nin 2021 yılı beklentileri

Ziraat Yatırım, "Yapı Kredi Bankası 2021 yıl" beklentilerini açıkladı.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler, 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yaklaşık %4 oranında büyümesini bekliyor. Banka, yıl sonunda yaklaşık %10 oranında enflasyon beklerken, yüksek faiz ve atılan normalleşme adımlarıyla birlikte yabancı para mevduatta azalma öngörüyor. Diğer yandan, Banka, turizm gelirleri dışında sıkı para politikası ile birlikte net ihracatın cari açıkta iyileşmeyi desteklemesini bekliyor.

Banka, 2021 yılında TL kredilerde parçalı işlem odaklı yüksek onlu büyüme beklerken, parçalı işlem kredilerinde, birkaç yıldır pazar payı kaydedildiğini diğer yandan aktif rasyosu düzenlemesinde kredi artış hedefinden daha çok yabancı para mevduat azaltma stratejisi izlediklerini dolayısıyla yılın ikinci yarısında düşmesi beklenen faizlerle birlikte bu kredi büyümesinin yakalanabileceğini açıkladı. Banka, YP kredilerde azalma trendinin devam etmesini öngörürken, kredi mevduat oranında iyileşme bekliyor. Banka 2021 yılında kredi mevduat oranının %110'dan küçük olması tahmin ediyor.

Banka 2021 yılında özsermaye karlılığında orta onlu seviyeler beklerken, yüksek maliyetli TL fonlama maliyetinden dolayı Net Faiz Marjı'nda (TÜFE getirili tahvillerin etkisi hariç) yaklaşık 30 baz puan daralma bekliyor. Banka, yılın ikinci yarısında, kredilerdeki yeniden fiyatlama ve fonlamadaki rahatlamanın Net Faiz Marjı'nda daha fazla daralmaya engel olmasını bekliyor. Öte yandan, devam eden çeşitlendirme çabaları ve artan işlem adetleriyle birlikte net ücret ve komisyon gelirlerinde orta onlu artışlar bekliyor. Banka'nın gider artışı da yine orta onlu seviyeler düzeyinde.

Banka, 2021 yılında takipteki krediler oranının %7'den küçük olmasını öngörürken, bu beklentide olası takipteki kredi satışının ve aktiften silinmeler dahil değil. Banka, 2020 yılındaki ihtiyatlı karşılık politikası çerçevesinde kredi risk maliyetinde iyileşme beklerken, toplam kredi riski maliyetinin 200 baz puanın altında olmasını hedefliyor. Banka, regülasyon değişikliğini takiben takipteki kredi girişlerinde ise artış öngörüyor. Ancak, büyümenin ve tahsilatların etkisiyle toparlanmanın daha iyi olması bekleniyor.

Son olarak Banka, sermaye yeterlilik oranının (geçici regülasyon katkısı olmadan) %16'dan büyük olmasını bekliyor.

Bu hafta, bankacılık tarafında yeni yıla ait olumlu beklentilerle birlikte sert yükseliş kaydeden Yapı Kredi Bankası (YKBNK) hissesinin bugün açıklanan ve genel olarak olumlu olarak değerlendirilebilecek beklentiler sonrasında da alıcılı (saat 15.45 itibarıyla) seyrini sürdürdüğünü izliyoruz."

Etiketler