Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank’tan emekliye özel kredi: 30 bin TL için başvuru alınıyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen kamu bankaları emeklilere özel kredi vermeye başladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank emekli kredisinin limiti 30 bin oldu. Peki, kamu bankaları ihtiyaç kredisine nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar…

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank’tan emekliye özel kredi


Ülkemizdeki yaklaşık 13 milyon vatandaşın nakit ihtiyaçlarını karşılaması için kamu bankaları tarafından ihtiyaç kredisi verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat verilen emeklilere özel kredi için başvurular alınıyor. Üst limitin 30 bin TL olarak belirlendiği kredi için uzun vade seçenekleri sunuluyor. 2023 Ocak ayında emekli maaşına yapılacak zammında kredi kullanımının artmasına neden olması bekleniyor. Enflasyon oranlarının yükselmesinden en çok şikayet eden kesim asgari ücretle çalışanlar ve emekli vatandaşlar oldu. Emekli maaşı ile geçinemediklerini her platformda dile getiren vatandaşların kredi kartı borçları arttı. Nakdi destek kampanyalarının da yetersiz olarak değerlendirildiği süreçte, uzun vadeli kredi kullanımının tek çözüm olduğu düşünülüyor. Emekli kredisi kullanacak vatandaşlar için diğer bireysel ihtiyaç kredilerinden farklı imkanlar tanınacak.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank’tan emekliye özel kredi: 30 bin TL için başvuru alınıyor... - Resim : 1
90 gün ertelemeli 36 ay vadeli kredi


Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sadece emekli vatandaşlara özel hazırlanan kampanyanın detayları açıklandı. Buna göre kampanya limiti 30 bin TL ile sınırlı tutulurken; vade sayısı ise 36 olarak belirlendi. Emeklilere özel kredinin en önemli detayı ise taksit ödemelerinin 90 gün süreyle ertelenebilecek özellikte olması oldu. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın mobil bankacılık hizmetleri aracılığı ile başvuruları almaya başladığı öğrenildi. Emekli vatandaşlar farklı bir bankadan emekli maaşını çekiyor olsa bile, ihtiyaç kredisi için kamu bankalarına başvuru yapma hakkına sahip bulunuyor. Emekli vatandaşların başvurularının onaylanması ise 5 dakikadan kısa bir süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca, banka şubeleri üzerinden de emekli kredisi başvuruları yapılabiliyor.