Zamlı doğalgaz fiyatları hangi bölgede ne kadar olacak? İşte detaylar

Elektrik faturalarındaki bölgesel fiyatlandırma uygulamasının ardından doğalgaz faturalarında da yeni bir uygulamaya gidiliyor. TBMM'ye sunulmakta olan kanun teklifi ile doğal gazda kademeli tarifeye geçiliyor.

Elektrik faturalarının bölgesel fiyatlandırma çalışmaları için kademeli tarifeye geçilmesinin ardından doğalgaz faturalandırmalarında da aynı çalışmanın temellerini atmaya hazırlanılıyor.

Faturalar Neye Göre Belirlenecek?

* Bölgesel ve iklimsel koşullar faturalandırmalar için dikkate alınacak 

Meclisin AK Parti sıralarında hazırlanan ve TBMM'ye sunulan ve elektrik tüketim durumuna göre fiyatlandırma yapılabilmesinin önünü açan kanundan sonra, şimdi doğalgaz  faturalarıyla başlayan ve BES'e kadar uzanan bir çok alanda düzenlemeleri içeren 18 maddelik kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bu kararın alınmasındaki hedef, elektrik ve doğalgaz kullanımlarında tasarrufu özendirmek. 

Kademeli Tarife Uygulaması Nasıl Uygulanacak

Elektrikte kademeli tarife uygulaması, doğalgaz uygulamasının referansında uygulamaya koyulacak. Tasarrufa özendirmeye yönelik çalışmaların ayrıntılarına da yer verilen projede asıl amacın yüksek kullanım bölgelerindeki kullanım miktarını düşürmek.

Bu bilgilerden yola çıkılarak, artık Türkiye'de bölge, il veya ilçe bazlı daha yüksek satış fiyatından doğalgaz ve elektrik satışı sağlanabilecek. İklimi ve kaynakları korumak için gerçekleştirilecek bu düzenlemede hedef, yüksek kullanım gösterilen aboneleri tespit ettikten sonra bu kullanım oranlarını düşürebilmek. 

İklim Koşulları Zorlaştıkça Fatura Düşecek

Bölgesel koşullarda sadece çok kullanım ya da az kullanıma göre faturalandırma yapılmayacak. Örneğin Akdeniz bölgesinde Adana ili sıcaklık bakımından kış aylarında Erzurum'a göre çok daha ılıman bir havaya sahip. Bu sebeple aynı tüketimi sağladıkları takdirde Adana'daki doğalgaz kullanıcısı çok daha fazla doğalgaz faturası ödemek durumunda kalacak.

 

Etiketler