Zam üstüne zam gelmeye devam ediyor: Tanesi 316 TL oldu

Enflasyon oranlarının yükselmesi nedeniyle zam haberleri ardı ardını kovalamaya devam ediyor. Her evin temel kullanım ürünü arasında yer alan mutfak tüpüne de zam geldiği açıklandı. Aygaz mutfak tüpünün fiyatı ne kadar oldu? İstanbul mutfak tüpü zammı ne zaman uygulanacak? İşte detaylar...

Tanesi 316 TL oldu

LPG fiyatlarına gelen zamlar mutfak tüpü fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Son olarak Temmuz ayında zam yapılan mutfak tüplerine yeni bir zam geleceği açıklandı. Aygaz tarafından yapılan açıklamaya göre mutfak tüplerinin satış fiyatı illere göre yeniden düzenlendi. İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa ve Muğla’da mutfak tüpü fiyatları arttı. Mutfak tüpü, illere göre yüzde 2 ila 5 oranında zamlı fiyatla satışa çıkarılmaya başlanacak. 

Zam üstüne zam gelmeye devam ediyor: Tanesi 316 TL oldu - Resim : 1
Mutfak tüpüne üst üste zam geldi


2021 yılında 12 kilogramlık mutfak tüpü 120 TL’ye satın alınabiliyordu. Pandemi dönemiyle birlikte ekonomideki sorunlar enflasyonun artmasına neden oldu. Evlerin vazgeçilmez ürünü konumunda yer alan mutfak tüplerine zam yapılma dönemi başladı. Mutfak tüpüne ilk olarak 1 Aralık 2021 tarihinde büyük bir zam yapılmıştı. 120 TL’ye satın alınabilen mutfak tüpüne, yüzde 80 oranında zam yapılarak fiyatı 215 TL’ye kadar yükseldi. 2021 yılı içerisinde mutfak tüpüne toplam 20 kere zam yapıldığı belirlendi. 2022 yılı içerisinde de yüzde 1 ila 3 oranında zam yapılmaya devam edilmişti. 12 kilogramlık mutfak tüpünün son fiyatı 310 TL olarak belirlenmişti.


Aygaz 12 kg mutfak tüpü ne kadar oldu?


Ülkemizde en çok tercih edilen mutfak tüpü üreticisi Aygaz olmaya devam ediyor. Ayrıca İpragaz, Moğagaz ve Milangaz markaları tarafından da mutfak tüpü üretiliyor. Üretim ağı açısından geniş bir coğrafyaya hitap eden Aygaz, fiyat politikasını düzenleme kararı aldı. Buna göre İstanbul’un Avrupa Yakası’nda mutfak tüpleri 316 TL’den satışa çıkarılacak. İzmir, Manisa ve Muğla’da ise fiyatlar 313 TL olurken; Ankara’da mutfak tüpünün etiket fiyatı 315 TL olarak belirlendi. Milangaz ise tombul siboplu 12 kilogramlık mutfak tüpünü 305 TL’den satışa çıkardı. Kış aylarında LPG zammı ile doğru orantılı olarak mutfak tüplerine de zam yapılması bekleniyor. Bu yüzden vatandaşların mutfak tüpü stoğu yapması tavsiye ediliyor.