Yenilenen KPSS sınavında şok iddialar! Yine mi çalıntı?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, iptal edilen ve geçtiğimiz gün tekrar yapılan KPSS sınavı için açıklamalar yaptı. Kaya, '2. soru, 31. soru, 32. soru, 52. soru, 57. soru, 60. soru herhangi bir yayınevinin sorularıyla aynı mıdır, değil midir?' sorunlarına karşı ÖSYM'den açıklık bekliyor.

Yenilenen KPSS sınavında şok iddialar! Yine mi çalıntı?

ÖSYM'nin 31 Temmuz tarihinde yaptığı KPSS, çalıntı sorular iddiasıyla beraber iptal edilmişti. KPSS sınavı yeniden farklı önlemler alınarak dün gerçekleştirildi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise bugün yaptığı açıklamada yenilenen KPSS sınavında bazı sorular üzerinde dikkatleri artırdı ve yayınevlerince hazırlanan sorulara benzediğini iddia etti.

Yenilenen KPSS sınavında şok iddialar! Yine mi çalıntı? - Resim : 1

'Şu ana kadar herhangi bir somut bilgi ve belge açığa çıkmış değil'

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya iptal edilen sınav hakkında, 'KPSS sınavları yapıldı. 31 Temmuz’da yapılan sınavda usulsüzlük olduğu ve soruların çalındığı tespit edildiği için hem sınav iptal edildi hem ÖSYM Başkanı görevden alındı, yerine bir başkan atandı. İlginçtir, Devlet Denetleme Kurumu’nda, savcılıkta, 1 milyon 600 bin kişinin umudunu çalanlarla ilgili şu ana kadar herhangi bir somut bilgi ve belge açığa çıkmış değil. Yeni bir sınav yapıldı.' ifadelerine yer verdi.

Yenilenen KPSS sınavında şok iddialar! Yine mi çalıntı? - Resim : 2

Şu sorulara dikkat!

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya bahsettiği sorular üzerinde durulmasını isteyerek, 'Sınav yapılmadan önce ÖSYM Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaparak yetkilileri uyarmıştım; 48 günde hazırladığınız sorular gençlerin kaderiyle oynayacak boyutta olmasın diye, sorular bir başkalarına benzemesin diye. Çok ağır sorular sorulduğunu biliyorum. Bu bir yana, şu soruları kamuoyuyla paylaşıyorum.

Bu sorulara ÖSYM’nin ve ilgili kurulların yanıt vermesi lazım. 2. soru, 31. soru, 32. soru, 52. soru, 57. soru, 60. soru herhangi bir yayınevinin sorularıyla aynı mıdır, değil midir? Bu sorulara açıklık getirilmesini istiyorum. Bu, benim ve sınav girenlerin tespit ettikleri.

Tespit edemediklerimizin de olduğunu biliyorum. Buradan sınava girenlere de bir çağrı yapıyorum; daha önce karşılaştığınız sorularla ÖSYM’nin soruları arasında aynılık varsa lütfen bize ulaştırın.

Devlet Denetleme Kurulu raporunuz ne oldu? Ankara Cumhuriyet Savcılığı, suç duyurusunda bulunmuştuk, soruşturmanın neticesi nedir? ÖSYM Başkanı, sen göreve geldikten sonra bu soruları kimler ve nasıl hazırladı? Kamuoyu bunları bilmek istiyor. Bir kez daha gençlerimizin umudu çalınmasın istiyoruz. Bu konuda yetkilileri sorumlu davranmaya ve göreve davet ediyoruz.” açıklamalarına yer verdi.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa.com