Yellen, enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor

Janet Yellen, Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.

Amerika Maliye Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.

Yellen yaptığı açıklamada harcamaların yıllara yayılacağı mesajını verdi.

Maliye Bakanı, NBC’ye yaptığı açıklamada, harcamaların 8-10 yıla yayılacağını kaydetti.

Yellen, Merkez Bankası’nın enflasyonu dikkatli şekilde izleyeceğini ve gerekli olması durumunda bununla ilgilenecek araçlara sahip olduğunu ifade etti.

Enflasyonun sorun olacağını düşünmediğini kaydeden Yellen, sorun olması durumunda ise onunla ilgilenecek araçlara sahip olduklarını belirtti.

Janet Yellen, bu tarihi yatırımların ekonominin üretken ve adil olması için yapılması gerektiğini vurguladı.

Biden’ın planlarında nüfusun yüzde 1’den azını oluşturan çok zengin Amerikalılarla şirketler için vergi artışı söz konusu

Bazı Demokratlar vergi artışının ekonominin büyümesini yavaşlatacağı konusunda endişeli.

Yellen, Biden’ın bu konuda Kongre'nin kabul edeceği bir yasa tasarısını kabul edip etmeyeceği konusunda ise net bir açıklama yapmadı.

Kongre'de Cumhuriyetçiler yüksek bütçeli paketlere karşı. Bu nedenle Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik paketine destek vermeyen Cumhuriyetçiler'in altyapı paketine de destek vermesi beklenmiyor.

Beyaz Saray, ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiği haberlerini yalanladı

ABD Başkanı Joe Biden'in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, dün ABC News'a verdiği demeç ile ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğine yönelik haberleri yalanladı.

Sullivan, ABC News'a verdiği demeçte, "Şu anda bir anlaşma yok. Taraflar arasında devam eden farklılıkları gidermek için hala gidilmesi gereken uzun bir yol var." diye konuştu.

"ABD'nin ve diğer ülkelerin hangi yaptırımları kaldıracakları konusunda farklılıklar var." diye konuşan Sullivan, "Bu yaptırımlar, İran'ın nükleer programına yönelik hangi sınırlamaları kabul edeceğine bağlı." dedi.

Etiketler
ABD