Yabancı yatırım geçtiğimiz hafta Türkiye'den para çıkardı

Son haftada Dolar/TL yüksek irtifa uçuş yapmaya başlamasıyla birlikte yabancı yatırımcılar 3,6 milyar dolarlık para çıkışı yaptı. Yerliler ise yüksek kuru kâr için kullanıp 3,4 milyar dolar bozdurdu.

Enflasyon değerlerinin yükselmesine karşılık faizin indirilmesine ve faiz indiriminin devam edeceği yönünde açıklamalar bir de Merkez Bankası (TCMB) Başkanı'nın görevden alınabileceğine dair iddialar eklenince Türk lirası dolar karşısında adeta dibe vurdu ve kur hafta kapanışında rekor tazeledi.

Kurun 8,44'ten 8,88'e kadar yükseldiği 17 Eylül-1 Ekim arasındaki dönemde yabancı yatırımcılar Türkiye'de menkul kıymet ve swap (döviz-TL takası) piyasalarından toplamda yaklaşık 3,6 milyar dolarlık satışa hasıl oldu, yerliler de kur yükselişini kâr amaçlı kullanarak 3,4 milyar dolarlık döviz bozdurdu.

Yabancı yatırımcı 3.6 milyar dolarlık çıkış yaptı

TCMB verileri, son iki haftada yerli ve yabancıların döviz hareketlerini ortaya koydu.
Buna göre, 17 Eylül-1 Ekim arasındaki iki haftada yabancılar, 616 milyon dolarlık devlet tahvilini, 57 milyon dolarlık da hisseyi elden çıkardı. Böylece yabancılar iki haftada toplamda 673 milyon dolarlık menkul kıymet satışı yaptı. İki haftada swap kanalından yabancı çıkışı ise yaklaşık 2 milyar 924 milyon dolar oldu. Oldu. Böylece iki haftada toplamda 3,6 milyar dolarlık yabancı çıkışı yaşandı.

Yerli yatırımcı 

Di,ğer taraftan, yurt içerisinde yerleşikler ise kurdaki artışı ellerindeki dövizin bir kısmını bozdurup kâr etme amacı ile kullandı. TCMB verileri, son iki haftada parite etkisinden arındırıldığında yerliler toplamda 3,4 milyar dolarlık döviz ve altın bozdurdu. Böylece yerlilerin toplam yabancı para mevduatı 232,7 milyar dolara geriledi.

Enflasyon Artıyor, Faiz Düşüyor!

20 Mart’ta göreve geldikten sonra “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üstünde faiz vereceğiz” sözü veren TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ağustosta enflasyonun yüzde 19,25 ile yüzde 19’luk politika faizini aşması sonrasında çark etmiş ve daha düşük olan çekirdek göstergelere odaklanacaklarını söyleyerek faiz indirimi sinyali vermişti.

Eylül başında başlayan sinyaller 23 Eylül’de gerçeğe dönüşmüş ve politika faizi yüzde 18’e düşürülmüştü. Eylülde enflasyon yüzde 19,58 ile artışını sürdürmesine rağmen, 2 gün önceki yatırımcı toplantısında Kavcıoğlu faiz indirimlerine devam mesajı verdi.

 

 

 

 

Etiketler