XRP fiyat artışında “pump” iddiası!

XRP fiyatı, SEC’in Ripple aleyhine dava açmasından bu yana ilk kez 0.28 dolardan 0.5 dolar’a yaklaşarak kayda değer bir artış yaşadı. Fiyat artışının bir Telegram grubu tarafından yönlendirilen “pump” etkisi olduğundan şüpheleniliyor.

Küçük hisse senetlerindeki pump çılgınlığı, bir Reddit grubunun GME hissesini 450 doların üzerine çıkarması ile başladı. Kripto topluluğundaki pek çok kişi, pump için görünürde başka bir neden olmaksızın olası haberler sebebiyle tedirgin oldu.

Tron (TRX), başka bir Telegram grubunun benzer pump’ı nedeniyle dün XRP’ye oldukça benzer bir şekilde yükseldi. Tron grubunun kurucusu Justin Sun, 1 milyon GME hissesini ve ardından TRX fiyatında bir pump yaşayacağını duyurmak için Twitter’a gitti. Daha sonra, TRX pump’ın muhtemelen GME stok pump’ının arkasındaki Reddit grubu olan wallstreetbets’i taklit etmeye çalışan bir Telegram grubu tarafından yapay olarak yaratıldığı ortaya çıktı. TRX, yükselişten sonraki bir saat içinde neredeyse tüm kazançlarını kaybetmeden önce pump sırasında %42’nin üzerinde değer kazandı.

Birçok kişi, XRP’yi fiyata bakarak almak için acele etmemeleri konusunda uyardı, XRP hayranları ise fiyat artışını Ripple’ın bir mahkemeye sunduğu yanıt nedeniyle doğal bir yükseliş olarak adlandırdı. Hudson Rock’ın kurucusu Alon Gal, bu yükselişin ardında spekülatif eğilimlerin yattığını düşünüyor. Gal, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Telegram’daki 55 bin kişilik bir grubun XRP pump için bir araya geldiğini açıkladı.

Bilinen birçok trader XRP fiyat artışını savunsa da, kripto topluluğu iki gruba ayrılmış gibi görünüyor. Popüler birçok trader, XRP fiyatını planlı bir pump yerine çok beklenen sıçrama olarak değerlendiriyor. (Koinfinans)

Etiketler