Xbox baş geliştiricisi, NFT oyunlarında sömürüyü kınadı

Microsoft'un oyun direktörü Phil Spencer, bazı NFT oyunları konusunda temkinli davranıyor ve mevcut çabaları "sömürü" olarak kınıyor.

Sanat ve oyun sahnesinde NFT'lerle ilgili hype hala devam ederken, öte yandan kritik bir ses de konuşuyor. 

Microsoft Oyun Başkan Yardımcısı Phil Spencer, Axios haber portalına oyunlar için NFT kullanımını izlediğini ancak bazı endişeleri olduğunu söyledi. Spencer'ın sözleri ağırlık taşıyor, sonuçta Xbox Marketplace dünyanın en büyük çevrimiçi oyun platformlarından biri. NFT oyun şirketlerini ve projelerini ekosistemine sokma veya onları dışlama gücüne sahip.

NFT jetonları, büyük kripto değerlerinin saflarına soktu

Çoğu NFT oyun projesinin, oyuncuların oyun içi eşyaları ve araziyi alıp satabileceği konseptine dayandığını ima edilmenin ötesine geçmeye başladı.

 Bu Gadget'lar, oyuncuları diğer pazarlarda satabilir ve böylece büyük karlar elde edebilirler. Ancak şüpheciler, oyun geliştiricilerin özellikle genç oyuncuları yanılttığını ve parayı ceplerinden çektiklerini iddia ediyor. Öte yandan Spencer, Microsoft'un Xbox mağazasıyla ilgili net bir pozisyon alıyor:

Vitrinimizde gördüğümüz ve sömürücü olduğunu düşündüğümüz her şey hakkında bir şeyler yapacağımızı düşünüyorum. Bu tür içerikler istemiyoruz.

Bazı NFT oyunları, tokenleri ile uzun zamandan beri milyarlarca piyasa değerine ulaştı. Axie Infinity tokeninin piyasa değeri 8,8 milyar dolar. Decentraland'ın kripto para birimi (MANA) 4,3 milyar dolar değerinde. MANA jetonu böylece ilk 100 kripto para birimine sıçradı.

 

 

 

Etiketler